1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00

نکات طراحی سایت كسب و كار - 2

درس شماره :
 11

فقط اطلاعات

هیچ کس برای تعریف و تمجید از ظاهر و گرافیک سایت، به سایت شما نمی آید. مردم به سایت شما می آیند چون به دنبال چیزی هستند. اطلاعات!

درس شماره :  12

طول خطوط

یکی از نکاتی که در هنگام طراحی سایت باید به آن توجه داشته باشید طول خطوط می باشد. طول یک خط از مطلب شما باید به گونه ای باشد که به راحتی قابل خواندن باشد. طول بهینه برای یک خط به گونه ای که در چاپ هم مشکلی نداشته باشد 10 تا 12 کلمه یا 60 تا 70 حرف می باشد. برای متنهایی که با قلم درشت تر نوشته می شوند این تعداد حرف و کلمه باید کمتر باشد. اگر طول یک خط زیاد باشد خواننده مجبور خواهد شد برای پیدا کردن ابتدای خط کمی وقت صرف کند. البته طول بسیار کم خطوط یا پارگرافها هم ناشیانه و ناهنجار است.

درس شماره :  13

صحنه نبرد!

استفاده از "تأکید" در جملات یک جزء بسیار مهم و جدایی ناپذیر طراحی و حروفچینی متون سایت شما می باشد. اگر این مسأله را رعایت نکنید همه جملات و کلمات وزن و ارزش یکسانی پیدا میکنند و متن شما شبیه صحنه نبرد شده و برای خواندن دشوار می شود!

درس شماره :  14

فرمت های گرافیكی مناسب

در ساخت گرافیک و تصاویر سایت می توانید از فرمتهای مختلف گرافیکی استفاده کنید. همانگونه که می دانید پرکاربردترین فرمتهای گرافیکی مورد استفاده در اینترنت به خاطر حجم فایلی کم، فرمتهای " Gif " و " Jpeg " هستند. اما استفاده صحیح از این فرمتها بسیار مهم است. اگر تصاویر شما دارای تعداد رنگ کم (کمتر از 64 رنگ) باشد استفاده از فرمت " Gif" بسیار مناسب است. فرمت " Jpeg " برای تصاویر دارای رنگهای زیاد می باشد. همچنین اگر می خواهید متن را با گرافیک تلفیق کنید بهتر است از فرمت " Jpeg " استفاده کنید زیرا خوانایی متن در این فرمت بهتر است.

درس شماره :  15

رازهای صفحات سفارش!

آیا می دانید در صفحه سفارش چه نکاتی را باید رعایت کنید؟ فرض کنید بازدیدکننده تصمیم گرفته است از سایت شما خرید کند. اگر شما یکسری مسائل را رعایت کنید او به خرید آن کالا از سایت شما تشویق شده و با کمال میل کالای شما را خریداری می کند:

 • تصویر کالا را بصورت واضح در صفحه سفارش قرار دهید.
 • مزایای کالا را در صفحه سفارش لیست کنید.
 • پاداشها یا کالاهای رایگانی را که می خواهید به او بدهید ذکر کنید.
 • هر تخفیف یا جایزه ای که برای او در نظر گرفته اید نمایش دهید.
 • در صفحه سفارش هیچ لینکی را به خارج از سایت خود قرار ندهید.
 • چند کالای وابسته که فکر می کنید ممکن است برای وی جذاب باشد را نمایش دهید.

 

درس شماره :  16

اندازه فونت

اندازه فونت مناسب برای یک متن وقتی است که آن متن به سادگی و بدون تلاش اضافه قابل خواندن باشد. بسیاری از مردم دوست ندارند برای خواندن متنهایی که با فونت ریز نوشته شده اند به خود دردسر دهند. معمولاً برای متنها اندازه بهینه 10 تا 12 پوینت میباشد.

درس شماره :  17

نوع فونت مناسب

در انتخاب نوع فونت دقت کنید. هر فونتی را صرفاً به خاطر زیبایی انتخاب نکنید. برای متنهای فارسی ترجیحاً از فونتهای " Tahoma " و " Arial " استفاده نمایید. زیرا این فونتها بر روی هر کامپیوتری وجود دارند و از طرفی اکثر کاربران به این فونتها عادت کرده اند.

درس شماره :  18

كاربرد رنگها

در نکات قبلی بیان شد که رنگ سایت می تواند بیان کننده زمینه فعالیت سایت باشد. رنگ این قدرت را دارد که به بیننده حس گرسنگی، سرما، گرما، هیجان، شادی، غم و ... بدهد. در زیر مختصری از احساسات وابسته به رنگ ها بیان شده است:

 • رنگ قرمز : گرما، عشق، عصبانیت، خطر، تهور، شور و هیجان
 • رنگ نارنجی : خوشی، بشاشیت، هزینه کم
 • رنگ زرد : جلب توجه، راحتی، سر زندگی، ترس
 • رنگ آبی : حرفه ای بودن، وفاداری، افتخار، ملالت
 • رنگ سبز : دوام، خوشبینی، قابل اطمینان، محیطی، مجلل، پول، سرمایه
 • رنگ ارغوانی : قدرت، سلطنت، برازندگی، مصنوعی
 • خاکستری : محافظه کاری، سنت گرایی، هوشمندی، جدیت، کندی، غیر جذاب
 • رنگ قهوه ای : ریلکس، مطمئن، غیر جدی، خاکی
 • رنگ مشکی : وقار، دلفریبی، تشریفاتی، استحکام، خلاف قانون، فساد، ناخوشی
 • رنگ سفید : پاکی، خلوص، تازگی، صلح، سادگی، تجرد
 • رنگ صورتی : رمانتیک، جذابیت، شیرینی، ملایمت، لطافت، زنانه

البته این وابستگی ها جهانی نیستند و ممکن است در بعضی کشورها بنابر آداب و فرهنگ آن کشور متفاوت باشد.

درس شماره :  19

محل لینک ها

یکی از نکاتی که باید در صفحه اصلی سایت خود رعایت کنید این است که به سایت های دیگر لینکی برقرار نسازید مگر زمانی که آن سایت ها هم از آن شما باشند. اگر می خواهید در یک برنامه تبادل لینک شرکت کنید بهتر است یک صفحه جداگانه برای این کار و معرفی سایتهای دیگر استفاده کنید.

درس شماره :  20

منوهای مزاحم

کنید تا جاییکه امکان دارد از Pop-up منوها در صفحه اصلی سایت خود استفاده نکنید. کمتر کسی پیدا می شود که علاقه ای به این منوهای ناخواسته و مزاحم داشته باشد و اکثر مردم به دنبال نرم افزارهایی می گردند که جلوی این میهمانان ناخوانده را بگیرد. البته شما در استفاده از این منوها کاملاً مختار هستید. تصمیم با شماست!