1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00

3 روش رایج کلاهبرداری در شبکه های اجتماعی

با هم بدانیم...

هر سرویسی که بزرگ می شود ، به همان اندازه براي کلاهبرداران و هکرها هم ارزشمند می شود و لقمه اي چرب براي کسب درآمد به حساب می آید. فیس بوك نیز از این قاعده مستثنا نیست .

جرایم سایبري همیشه در جریان هستند اما در مورد شبکه هاي اجتماعی باید گفت این جرایم را بسیار آسان تر می توان مرتکب شد مثلا در شبکه هاي اجتماعی کاربران بدون اینکه یکدیگر را به خوبی بشناسند با یکدیگر دوست می شوند و اطلاعات خود را در اختیار هم قرار می دهند .

هیچ کدام از شبکه هاي اجتماعی موجود به اندازه فیس بوك پتانسیل اجراي جرایم سایبري را ندارند به خصوص اینکه فیس بوك بیش از صدها میلیون کاربر دارد و امکان اجراي هر سواستفاده اي از آن بسیار ساده تر است براي آشنایی با جرایمی که از طریق فیس بوك انجام می شوند .

چند نمونه از رایج ترین آنها را برایتان انتخاب کرده ایم :

  • هک کردن حساب هاي کاربري : این ابزارها اصولا گرد رمزهاي عبور رایج می گردند و برخلاف ایمیل ها ، معمولا از نام ها و تاریخ ها استفاده می کنند. به محض هک کردن یک اکانت ، هکر می تواند از آن به عنوان یک وسیله مطمئن براي ارسال اسپم استفاده کند یا اطلاعات آن حساب کاربري را بفروشد. فروختن اطلاعات در مقابل دریافت پول رایج ترین روش کلاهبرداران و هکرهاي اینترنتی است. در دنیاي مجازي ، اطلاعات کاربران ارزش و بهاي بسیاري دارند .

  • استفاده از حساب هاي کاربري : یکی از روش هاي مستقیم دزدي هویت ، زمانی است که هکر با استفاده از شناسه کاربري و رمز عبور دزدیده شده وارد اکانت کاربر می شود. به محض اینکه هکرها آنلاین می شوند ، تمام فهرست دوستان کاربر و اطلاعات آنها را در اختیار دارند. در این گونه مواقع کلاهبردار می تواند با استفاده از هویت فرد قربانی ، طرح هاي فریب کارانه خود را  اجرا کند .

  • شبیه سازي پروفایل : شبیه سازي پروفایل صفحات اجتماعی روشی است که در آن با استفاده از اطلاعات و عکس هاي محافظت نشده فرد ، می توان اکانتی جدید با نام و مشخصاتی بسیار شبیه به کاربر ساخت. یعنی کپی پروفایل موجود ، یک پروفایل جعلی درست کرد .کلاه بردارها با این روش و استفاده از پروفایل جعلی براي همه قربانیان خود درخواست دوستی ارسال می کنند کاربر قربانی به خیال اینکه که فرستنده تقاضاي دوستی را می شناسد ، درخواستش را قبول می کند غافل از اینکه این پروفایل جعلی دامی براي سو استفاده از اطلاعات او خواهد بود .

  • استخراج اطلاعات محافظت نشده : برخی از وب سایت ها ، در مقایسه با صفحات اجتماعی منابع بسیار آسان تري براي ربودن اطلاعات شخصی هستند. با همه اینها ، با اینکه در آنها می توان از اطلاعات شخصی خود محافظت کرد ، اما بسیاري از کاربران اطلاعاتی همچون ایمیل ، شماره تلفن ، نشانی ، تاریخ تولد و بسیاري از اطلاعات شخصی خود را در معرض دید همگان قرار می دهند.