1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

نماد اعتماد الکترونیکی

یکی از عوامل مهم توسعه تجارت الکترونیکی ، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان کاربران خدمات الکترونیکی می باشد.با توجه به بررسی هاي انجام گرفته،مهمترین عوامل مراجعه و اعتماد خریداران به فروشگاه هاي مجازي به شرح ذیل می باشند :

 • شناسایی مالک فروشگاه و امکان مراجعه در صورت بروز اشکال .

 • کامل و صحیح بودن اطلاعات کالا یا خدمات ارائه شده .

 • گارانتی محصولات و ارائه خدمات پس از فروش .

 • واضح بودن روند برگرداندن کالا و بازپس گیري پول .

 • محفوظ ماندن اطلاعات شخصی و مالی خریداران .

 • تایید امنیت سایت توسط یک موسسه و مرکز ملی اعتماد .

طبق مطالعات انجام شده تائید فروشگاه مجازي توسط یک موسسه و مرکز ثالث ، بیشترین تاثیر در مراجعه و اعتماد خریداران به فروشگاه مجازي را دارد .

در این حالت خریدار از محفوظ ماندن اطلاعات خود احساس امنیت بیشتري دارد و اگر از اطلاعات شخصی وي سوء استفاده شود ، می تواند براي شکایت از فروشگاه مجازي متخلف به مراجع قانونی مراجعه نماید .

در ایران مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مسئولیت ایجاد زیر ساخت هاي امنیت و اعطاي نماد اعتماد الکترونیکی به فروشگاه هاي مجازي را برعهده دارد .

اعطاي نماد اعتماد الکترونیکی براي وب سایت هاي تجاري با هدف قانونمند کردن و چارچوب دهی به فعالیت فروشگاه هاي مجازي در حال انجام می باشد.

نماد اعتماد الکترونیکی به شکل یک علامت در بالاي سایت هایی که از نظر قانونی فعالیت آنان مورد تائید است به نمایش در می آید. ساماندهی سایت هاي خواهد بود. به نحوي که مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان B2C تجاري در کشور موثرترین گام براي ایجاد فضاي تجارت الکترونیکی به خصوص از این که سایت ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند کرد و حقوق مصرف کنندگان را به رسمیت می شناسند ، اقدام به خرید می کنند. خریداران می باید با جستجو در فهرست وب سایت هاي مورد تایید ، از صحت "نماد اعتماد الکترونیکی" به نمایش درآمده در وب سایت ها اطمینان حاصل کنند.

چرا باید تا حد امکان از فروشگاه اینترنتی که نماد اعتماد الکترونیکی ( Enamad ) دارد ، خرید نمائیم ؟

چون مرکز توسعه ي تجارت الکترونیک پس از بررسی فروشگاه اینترنتی و تطابق نحوه عملکرد آن با قوانین ، اقدام به اعطاي نماد اعتماد الکترونیکی( اینماد ) می نماید. همچنین به صورت مداوم تحت بررسی این سازمان قرار دارد و ملزم به رعایت قانون حمایت از مصرف کننده می باشد و در صورت تخطی از قوانین ، نماد اعتمادش سلب خواهد شد. فروشگاه داراي نماد اعتماد الکترونیکی ( اینماد ) موظف است اگر شما در خریدتان با مشکلی مواجه شدید پاسخگوي سؤالات و مشکلات شما باشد ، ضمن اینکه خطر ربوده شدن رمز دوم کارت و یا ارسال نشدن محصول و یا مشکلات دیگر وجود ندارد .

فروشگاه اینترنتی چیست ؟

به زبان ساده ، فروشگاه اینترنتی به وب سایتی گفته می شود که تعدادي کالا یا خدمات را در ویترین خود از طریق اینترنت عرضه می کند. مشتریان براي استفاده از آن خدمات یا کالاها می توانند به فروشگاه سفارش بدهند و حتی هزینه خدمات یا کالا را به صورت آنلاین و یا در محل پرداخت نمایند.

جهت اطلاع از فروشگاه هاي اینترنتی داراي نماد اعتماد الکترونیکی اینجا کلیک کنید.

چگونه یک فروشگاه اینترنتی قابل اعتماد را تشخیص دهیم؟

پلیس فضاي تولید و تبادل اطلاعات ناجا خطاب به کاربرانی که قصد دارند از طریق اینترنت خرید کنند تاکید کرد : این پلیس هیچ فروشگاه اینترنتی یا وب سایتی را به طورخاص تائید نکرده ، بنابراین استفاده از لوگوي این پلیس درصفحات وب سایت ها به هرعنوان از قبیل توصیه پلیس فتا و ... صحت نداشته و اقدام غیرقانونی است.

معاونت اجتماعی پلیس فضاي تولید و تبادل اطلاعات ناجا درگزارشی با بیان اینکه درچند سال اخیر شاهد تبلیغات زیادي در فضاي مجازي هستیم اعلام کرد : درحالی که خرید آنلاین کالا و خدمات ، از با ارزش ترین خدماتی است که برروي اینترنت ارائه می شود اما متاسفانه بعضی مجرمان با استفاده از فضاي سایت هایی که محل ارائه تبلیغات رایگان هستند اقدام به تبلیغ انواع کالاها کرده و پس از فریب افراد و واریزکردن وجوه توسط مشتري از ارسال کالا خودداري می کنند.

پلیس فتا علاوه برکنترل و نظارت بر سایت هاي ارائه دهنده خدمات تبلیغ رایگان و فروشگاه هاي اینترنتی ، توصیه هایی را نیز براي پیشگیري به کاربران اعلام می کند.

هنگام خرید آنلاین از معتبر بودن فروشگاه الکترونیکی موجود مطمئن شده و حدالامکان کالاي مورد نظرتان را از وب سایت هاي معتبرکه توسط وزارت بازرگانی تائید شده اند یا قبلاً دوستان و آشنایان از آن خرید کردند ، خریداري کنید.

به فروش ارزان یک کالا در فروشگاهی نسبت به سایر فروشگاه ها اعتماد نکرده و حتما تحقیق کنید.

اگر یک فروشگاه اینترنتی از آرم هایی که توسط بعضی ارگان ها براي اعتبار یک وب سایت به آن اعطا می کنند ، استفاده کرده حتما اعتبار آن را بسنجید تا از جعلی نبودن آن اطمینان حاصل کنید.

 • فروشگاه هاي اینترنتی موظف به درج مشخصات کامل فنی و عکس واقعی کالا و ارائه ضمانت نامه هاي معتبر هستند و نباید از عکس هاي عمومی آن کالا براي معرفی طرح هاي مختلف کالاي مورد نظر استفاده کنین و نیز اگر براي فروش بیشتر کالا اقدامات تشویقی از قبیل تخفیف یا اعطاي هدایاي رایگان مثل سی دي آموزشی و ... در نظرگرفته اند باید بطور کامل به تعهدات تشویقی خود عمل کنند.

 • درهنگام پرداخت وجوه ، آدرس صفحه درگاه بانک الکترونیکی ، متعلق به همان بانکی باشد که آرم و لوگوي آن را در صفحه مشاهده می کنند و این نکته که در نوار آدرس کنار آدرس اینترنتی صفحه پرداخت بانک ، نماد یک قفل یا عبارت https : // درج شده باشد ، درغیر این صورت قطعاً صفحه جعلی است و قصد کلاهبرداري دارد.

 • پلیس فضاي تولید و تبادل اطلاعات در ادامه این گزارش عنوان کرد که این پلیس هیچ فروشگاه اینترنتی یا وب سایتی را بطورخاص تائید نکرده و بنابراین استفاده از لوگوي این پلیس در صفحات وب سایت ها به هرعنوان از قبیل توصیه پلیس فتا و ... صحت نداشته و اقدام غیرقانونی است.

 

چگونه با اطمینان خاطر ، خرید خود را از طریق اینترنت انجام دهیم؟

چگونه در اینترنت به خرده فروشان اعتماد کنیم و در دام دسیسه هاي کلاهبرداري نیافتیم؟ هر روز میلیون ها نفر بدون هیچ گونه مشکلی در اینترنت خرید می کنند. با داشتن کمی شجاعت و دانش ، شما می توانید از ایجاد مشکلات مربوط به تجارت الکترونیکی جلوگیري نمائید .

خطرات :

 • خرید کالاهایی که تحویل داده نمی شوند.

 • ارائه کالاهایی که با خصوصیات گفته شده در سایت مطابقت ندارند.

 • تاخیر ها و زحمت هایی که خرید آنلاین دارد.

 • خدمات ضعیف پس از فروش

 • سوء استفاده از کارت هاي اعتباري شما

با فروشندگان مطمئن و معروف معامله کنید :

 • فروشندگان داراي اعتبار را انتخاب کنید. مخصوصاً زمانی که از اشخاص خاصی خرید می کنید.

 • در جستجوي مدارك واقعی مانند جزئیات آدرس و شماره تلفن براي برقراري ارتباط باشید.

 • فقط با بازدید از وب سایت افراد یا شرکت ها در مورد آنها قضاوت نکنید.

 • وقتی که در حال خرید از شرکت هاي خارجی هستید ، به طور خاص خیلی حساس باشید.

 • سیاست فروشندگان در حفظ حریم شخصی و بازپرداخت مبلغ کالا را بررسی نمائید.

 • از روش هاي مناسب و ایمن براي پرداخت پول در اینترنت استفاده کنید تا در صورت عدم تحویل کالا از اطلاعات مالی و بانکی شما تا حدي محافظت شود.

از یک وب سایت مطمئن استفاده کنید.

 • اطمینان حاصل کنید که از یک وب سایت مطمئن براي وارد کردن اطلاعات کارت اعتباري خود استفاده می کنید. در گوشه پایین سمت راست پنجره مرورگر خود به دنبال نشانه اي از قفل ( Padlock ) باشید و اطمینان حاصل کنید که آدرس وب سایت با ( //:https) آغاز می شود.

 • اگر شما از آخرین نسخه مرورگر خود استفاده می کنید و وب سایت اینترنتی فروشگاه از جدیدترین تکنولوژي امنیتی مانند نسخه جدید و معتبر شناسه امنیتی SSLاستفاده می کند ، ممکن است وقتی که از یک وب سایت مطمئن بازدید می کنید ، نوار آدرس شما سبز شود.

 • اگر اخطاري در ارتباط با شناسه امنیتی سایت دریافت کردید ، خیلی حساس و محتاط باشید. در هر حال ، قفل ( Padlock ) نشانه اي دقیق از وجود امنیت در سایت نیست و هیچ ارتباطی با اصول اخلاقی مورد استفاده صاحبان سایت ندارد .

 • بر روي قفل ( Padlock ) کلیک کنید تا بتوانید ادعاي فروشنده در مورد هویتش را ببینید و بررسی کنید که آیا شناسه امنیتی آنها در آدرس درست و واقعی ثبت شده است یا خیر.

 • اطلاعاتی که توسط قفل ( Padlock ) روي صفحه ظاهر می شود ، نباید شما را فریب دهد. براي صاحبان اصلی سایت کپی کردن تصویر یک قفل  ( Padlock ) کار آسانی است. شما باید به دنبال قفلی ( Padlock ) باشید که در پنجره اصلی خود مرورگر وجود دارد .
Shirinpolo 130x400 1
3
400x130
113.gif