1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00

انواع کلاهبرداری و راههای پیشگیری
کلاهبرداري اینترنتی ، کلاهبرداري امروزي !

اصطلاح کلاهبرداري اینترنتی عبارت است از هر طرح کلاهبرداري که در یک یا چند قسمت مختلف تشکیل دهنده اینترنت نظیر اتاقهاي گفتگو ( Chat rooms )،پست الکترونیک ،بردهاي پیغام یا وب سایتها براي ارائه در خواستهاي ساختگی به قربانی مورد نظر داده می شود و یا معاملات ساختگی ( جعلی ) و یا انتقال درآمد حاصل از کلاهبرداري به موسسات مالی و یا موسسات وابسته به این طرح بکار برده می شود.

اگر شما از اینترنت استفاده می کنید , به زودي خواهید دید که افراد و اشیائی که آنلاین هستند در حال جابجائی اند . این ضرب المثل که می گوید : " دوره دوره فن آوري اطلاعات است = دوره اینترنت است " . براي عده زیادي از مردم به این معنی است که تمام چیزها در اینترنت مثل تصمیمات تجاري , جستجوي اطلاعات و ارتباطات خصوصی خیلی سریع ظرف چند ثانیه اتّفاق می افتد . در حالیکه قبلاً مثل آب در هاون کوبیدن بود و ساعت ها طول می کشید. 


متأسفانه افرادي که به کلاهبرداري می پردازند در دوره تکنولوژي و فن آوري هم اغلب مؤثرند . آنهابه دنبال استفاده از قابلیت هاي منحصر به فرد اینترنت هستند , براي مثال با فرستادن نامه الکترونیکی( E-mail ) در عرض چند ثانیه و یا با فرستادن اطلاعات صفحات شبکه ( Web sites ) که در سرتاسر جهان آماده و قابل دسترس است از قابلیت هاي اینترنت استفاده می کنند .امروزه انواع مختلف طرحهاي کلاهبرداري سریعتر از طرحهاي کلاهبرداري در گذشته انجام می شود.

براي پی بردن به اهداف سایتهاي کلاهبرداري در اینترنت باید دو عامل را در نظر داشت یکی شناخت کلاهبرداران و دیگر بستر کلاهبرداري که ، اینترنت می باشد. همیشه افراد فرصت طلب و سودجو براي رسیدن به اهداف نامشروع و ثروتهاي بادآورده با شگردهاي خاص و فریب افراد ناآگاه اقدام به اعمال کلاهبرداري می نمایند. براي این بزهکاران عملکردي که منجر به کسب درآمد زیاد میشود داراي اهمیت است.

بزهکاران حرفه اي با مدد پول و استفاده از ابزارهاي پیشرفته به قدرتهاي مافیایی تبدیل شده و روز به روز حوزه کاري خود را گسترش می دهند. گره خوردن گروههاي مافیایی با سیاستمداران به عبارتی تعامل این دو گروه براي بقا و استمرار و تقویت قدرت وجه دیگر این عده از افراد است.

اما عامل دوم که اینترنت است. با گستردگی حوزه فعالیت اینترنت ، بستري امن براي فعالیت کلاهبرداران فراهم می باشد. کلاهبرداران در اینترنت اهداف مختلفی را دنبال می کنند؛

کلاهبرداران اینترنتی به دسته هاي مختلفی تقسیم می شوند :

گروه اول : عده اي در سطح حرفه اي با صرف هزینه و بکارگیري افراد متخصص در زمینه هاي مختلف کامپیوتري با هدفهاي بزرگ اقدام به کلاهبرداري در سطح بین المللی می نمایند.

گروه دوم : کلاهبرداران به اصطلاح خرده پا هستند که براي کسب درآمد اقدام به این عمل می کنند.

گروه سوم : کسانی هستند که مشکل مالی ندارند ولی با کسب تخصصی براي تفنن ، سرگرمی ، ماجراجویی و پرکردن خلاءهاي روانی اقدام به کلاهبرداري در اینترنت می کنند.

گروه چهارم : شرکتها ، کارتلها ، سازمان هاي جاسوسی هستند که براي از میدان بدرکردن رقباي تجاري و یا اختلال در ثبات اقتصادي و سیاسی یک کشور با مصرف هزینه هاي کلان دراین راستا فعالیت می کنند.

به هر حال آنچه که مهم می باشد این است که همیشه در تمامی این موارد این کاربران اینترنت هستند که در معرض تهدید این سایتها قرار می گیرند.

راههای پیشگیری کلاهبرداری
راههاي پیشگیري از کلاهبرداري :

 • کاربران در دنیاي مجازي می توانند خود را با شخصیت ها و اسامی گوناگون و غیرواقعی معرفی کنند و در شبکه هاي اجتماعی ، چت روم ها ، سایت ها و ... فعالیت کنند پس هرگز به افراد در دنیاي مجازي اعتماد نکنید زیرا این امکان وجود دارد که با هویت دروغین خود را به شما معرفی کرده باشند.

 • براي پرداخت ها و خریدهاي اینترنتی تنها شماره روي کارت ، رمز دوم ، تاریخ انقضاي کارت و شماره 3 یا 4 رقمی پشت کارت ( 2cvv ) کافی است پس در صورت افشاي رمز دوم کارت خود سریعاً با مراجعه به نزدیک ترین عابر بانک مربوطه اقدام به تعویض رمز دوم خود کنید.

 • براي انجام انواع عملیاتهاي بانکی اعم از پرداخت قبوض ، پرداخت شهریه دانشگاه ، انتقال وجه به حساب هاي دیگر ، انواع خریدهاي اینترنتی و ... حتی المقدور از کافینت استفاده نکنید و در صورتی که به اجبار از کافی نت جهت عملیات بانکی استفاده نمودید بلافاصله بعد از انجام عملیات فوق با مراجعه به دستگاههاي خودپرداز ، در بانک خود اقدام به تعویض رمز دوم کارت نمایید.

 • فریب هاي اینترنتی معمولاً از یک الگوي مشابه پیروي می کنند که تماس اولیه از طریق ایمیل یا شبکه هاي اجتماعی انجام می شود و ابتدا از قربانیان خواسته می شود از طریق ایمیل ، تلفن ، فاکس و ... به این تماس پاسخ دهند و بعد از اینکه در اولین گام طعمه به دام شکارچیان افتاد ، آنان سعی می کنند اعتماد قربانی را جلب کرده و در انتها به بهانه اي از او در خواست پول می کنند پس همیشه در هنگام روبرو شدن با موضوعاتی از این قبیل شباهت الگوهاي کلاهبرداري اینترنتی را مدنظر قرار داده تا به دام ترفندهاي آنها قرار نگیرید.

 • کلاهبرداري از طریق سایت هاي اینترنتی توسط اتباع کشور نیجریه و سنگال و یا تحت عنوان افراد تبعه این کشورها مسبوق سابقه است.

 • از نوشتن رمز کارت بانکی در کنار کارت بپرهیزید و کارت بانکی خود را به شخص دیگري ندهید و اگر این امر صورت گرفت در اسرع وقت نسبت به تغییر رمز کارت خود اقدام نمائید.

 • از ارائه اطلاعات کارت بانکی خود حتی به افراد نزدیک خودداري کنید.

 • براي اینکه اطلاعات شخصی ما ربوده نشود یا کمتر آسیب پذیر باشد ، باید اطلاعات مالی و شخصی خود را به خاطر بسپاریم و بطور مرتب آنرا را کنترل نمائیم و از آنها بدقت نگهداري کنیم.

 • هرگز به ایمیل هایی با عناوین؛ شرکت در قرعه کشی ، برنده شدن در مزایده یا مسابقه ، خرید اقلام کم یاب ، انواع کمک هاي مالی ، مشارکت در سودهاي معاملاتی مختلف و ... اطمینان نکرده و هیچ مبلغی را به حساب اشخاص خارج از کشور واریز نکنید.

 • از جمله کلاهبرداري هاي اینترنتی ، کلاهبرداري نیجریه اي است که با رتبه نخست فریب اینترنتی ، همچنان پرطرفدارترین شیوه کلاهبرداري است. در این حقه به قربانی قول یک جایزه یا ارائه درصدي از پول کلانی داده می شود که قرار است آن را از کشور نیجریه خارج کنند و معمولاً ابتدا از کاربر خواسته می شود یک مبلغ اولیه براي پوشش هزینه هاي بانکی ارائه دهد و به محض ارسال نخستین پول ، کلاهبرداران غیب می شوند ، لذا در مواجهه با این نوع کلاهبرداري ها که به اشکال مختلف و مختص کشورهاي آفریقایی است ، هیچگونه توجهی به ترفندهاي آنان نکرده و هیچ ارتباطی از طریق ایمیل یا تلفن و ... حاصل نکنید.

 • در صورتی که خودتان به هر دلیلی نتوانستید عملیات بانکی مورد نظرتان را انجام دهید و نیاز به کمک دیگران در انجام عملیات بانکی داشتید ، کارت و رمز کارت خود را دراختیار افراد ذیصلاح و مطمئن قرار دهید و بعد از دریافت کارت خود سریعاً حساب خود را چک کرده و اقدام به تعویض رمز خود کنید.

 • از انتخاب رمزها و پسوردهاي ساده و رند مانند تارخ تولد ، شماره شناسنامه و ... جداً خودداري نمائید.