1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00

آشنایی با برخی از روش هاي کلاهبرداري اینترنتی در ایران
در این قسمت روش هایی را که در کشورمان کلاهبرداران اینترنتی از آن بهره می برند تا سر کاربران اینترنت کلاه بگذارند ، با هم مرور می کنیم ، تا آگاهی و هوشیاري شما نسبت به این افراد بیشتر شود :

حقه نیجریه اي

این شگرد که باعث شد افراد ساده لوح زیادي قربانی حرص و طمع خود شوند به این علت حقه نیجریه اي لقب گرفته است که در آن فرد تبهکار از طریق پست الکترونیکی ایمیل هاي فراوانی براي طعمه خود ارسال کرده و ادعا می کند شاهزاده بخت برگشته اي در نیجریه است که از بد ماجرا از سمت خود خلع شده و از آنجا که بدخواهان و دشمنان زیادي دارد می خواهد به صورت پنهانی مبلغ زیادي پول از کشور خارج کند ،

این شاهزاده تقلبی در ایمیل هایی که براي طعمه خود می فرستد وعده هاي وسوسه کننده و سرخرمن زیادي به قربانی خود می دهد. در این روش فرد کلاهبردار بعد از این که طعمه خود را وسوسه کرد از او می خواهد از طریق تلفن یا فکس با او تماس بگیرد تا اعتمادش بیشتر جلب شود. بعد از این که کلاهبردار مطمئن شد طعمه به دام افتاده ، از قربانی خود می خواهد براي انجام مقدمات کار مبلغی به او بدهد تا کارهاي اولیه انجام شود ، قربانی ها در این روش از 500 تا هزاران دلار خود را از دست می دهند.

برنده خیالی یا بازنده واقعی

در این روش کلاهبردار به وسیله ارسال ایمیل یا تماس در شبکه هاي اجتماعی به طعمه هایش وعده برنده شدن در قرعه کشی را می دهد ، به این ترتیب او از قربانیان خود می خواهد مبلغی پول به حسابش بریزند تا او جایزه را برایشان پست کند ، اما گرفتن پول همان و کلاهبرداري هم همان.

در یکی از پرونده هاي کلاهبرداري اینترنتی با وعده برنده شدن ، تبهکاري با فرستادن ایمیل براي قربانی هاي خود به آنها وعده می داد در قرعه کشی گرین کارت آمریکا برنده شده اند و کافی است براي گرفتن مدارك و انجام کارهاي اولیه مبلغی را به عنوان هزینه پست و مالیات پرداخت کنند تا گرین کارت به دستشان برسد.در این شگرد قربانی از همه جا بی خبر هم پول را به حساب کلاهبردار واریز می کرد تا پولش را از دست داده و کلاه گشادي به سر بگذارد.

کلاهبرداري با وعده ازدواج

در این روش از کلاهبرداري اینترنتی که مجرمان ، طعمه هاي خود را در شبکه هاي اجتماعی و چت روم ها شکار می کنند با دادن وعده هایی مانند ازدواج ، اطلاعات شخصی کاربران را به دست آورده و با تهدید به انتشار آنها از طعمه هاي خود اخاذي می کنند. مدتی قبل با شکایت دختر جوانی کلاهبردار جوانی به دام افتاد که از دختران زیادي با این روش اخاذي کرده بود.

یکی از شاکیان این پرونده درباره شگرد مرد کلاهبردار به ماموران پلیس گفت : بعد از این که با مرد جوانی در اینترنت دوست شدم ، او ادعا کرد قصد دارد با من ازدواج کند. به همین علت در دنیاي مجازي بیشتر با هم در ارتباط بودیم. مدتی به این شکل گذشت و یک روز این فرد گفت کامپیوتر مرا هک کرده و اگر به حسابش پول واریز نکنم ، او عکس هاي شخصی مرا در اینترنت منتشر خواهد کرد.

به این ترتیب ، ماموران با شکایت دختر جوان و اطلاعاتی که او در اختیارشان گذاشته بود ، متهم را دستگیر کردند.

کلاهی براي جویندگان کار

مثال : ما یک کار عالی براي شما در نظر گرفته ایم. از همین الان می توانید این کار را شروع کنید.

هدف : بدست آوردن اطلاعات شخصی ، شماره حساب بانکی یا شماره بیمه و. . . . . .

نتیجه : قربانیان فریب خورده بدون تحقیقات ، به امید ورود به شغل ایده آل خود ، اطلاعات در خواستی را در اختیار کلاهبرداران قرار می دهند ، بدون اینکه نتیجه اي براي آنها داشته باشد. در نهایت شغلی هم نصیب آنها نمی شود.

با توجه به آمار زیاد بیکاران در جامعه ، گروهی از کلاهبرداران دنیاي مجازي براي دست یافتن به اطلاعات طعمه هاي خود از این شگرد استفاده می کنند؛ آنها در پوشش بنگاه کاریابی ایمیلی براي قربانی خود ارسال کرده و به او می گویند شغل ایده آلی را برایش پیدا کرده اند.

کلاهبرداران که نیتی جز به دست آوردن اطلاعات سوژه خود ندارند ، به همراه ایمیل ، فایلی را براي فرد مورد نظر ارسال کرده و از او می خواهند فرم را پر کند.

به این ترتیب قربانی بدون این که بویی ببرد ، اطلاعاتی مانند شماره حساب ، شماره بیمه و مشخصات خود را در اختیار سارقان اینترنتی قرار می دهد.

فروش کالاي تقبلی

با همه گیر شدن استفاده از اینترنت ، کار خرید و فروش اینترنتی هم رونق گرفته است. امروز سایت هاي زیادي را در دنیاي مجازي می توان دید که انواع و اقسام محصولات موجود در بازار را می فروشند؛ از کالاهاي لوکس گرفته تا خدماتی مانند تورهاي مسافرتی.

در بین این فروشندگان می توان کلاهبرداران دنیاي مجازي را هم دید ، گروهی از این تبهکاران با فروش اجناس تقلبی به جاي اجناس اصل سر مشتري هاي خود کلاه می گذارند ، براي همین توصیه می کنیم از فروشگاه هاي اینترنتی معتبر و خوشنام خرید کرده و قبل از هر چیز با شماره تلفن ثابتی که به دفتر فروش سایت اینترنتی مربوط می شود تماس بگیرید تا حداقل مطمئن شوید می توانید نام و آدرسی از فروشنده در اختیار داشته باشید.

کلاهبرداري به بهانه فروش وسایل دست دوم

مدتی پیش فردي دستگیر شد که به بهانه فروش لوازم دست دوم در دنیاي مجازي سر صد ها نفر کلاه گذاشته بود.

مرد کلاهبردار به این شکل عمل می کرد؛ او پس از طراحی سایت خوش آب و رنگی براي خود ، از تعداد زیادي وسیله دست دوم عکاسی کرده و تصاویر را روي سایت خود قرار داده بود.در حالی که همه اجناس به نظر تمیز و سالم می آمدند مرد جوان براي آنها قیمت هاي پایینی را در نظر گرفته بود تا از این راه مشتریان را وسوسه کند.

مرد جوان از خریداران خود می خواست براي انجام معامله بهاي اجناس را برایش کارت به کارت کنند تا او از طریق پست کالاي مورد نظر را به شماره حساب جدیدي که برایشان ارسال کرده اند ، واریز کنند تا هر چه سریع تر اجناس خود را دریافت کنند اما راز کلاهبرداري این سارقان اینترنتی زمانی برملا می شود که تاجر بخت برگشته هر چه انتظار می کشد ، جنسی به دست او نمی رسد.

فیس بوك / هات میل / جی میل / یاهو میل و ...

کلاهبردان اطلاعات نام کاربري و کلمه عبور فیس بوك ، هات میل و دیگر وب سایت هاي مشابه را سرقت کرده و رمز عبور شما را تغییر می دهند. سپس براي همه دوستان شما اي میلی را ارسال می کنند که در آن آمده است در حالی که در مسافرت بوده اید همه پول هاي شما به سرقت رفته است و در حال حاضر نیازمند پول براي پرداخت هزینه هاي هتل هستید.

غرامت

اخیراً فریبی هوشمندانه بر پایه فریب نیجریه ایجاد شده است که در آن اي میلی براي شما ارسال می شود مبنی بر اینکه مبلغی براي دلجویی از قربانیان کلاهبرداري نیجریه در نظر گرفته شده است و شما یکی از قربانیان خوش شانس هستید. سپس کلاهبرداران براي ارسال غرامت ، از شما درخواست 1000 دلار پول می کنند!

اشتباه

در این فریب شایع ، کلاهبرداران در صورتی که شما فروشنده چیزهاي با ارزشی همچون خانه ، ماشین و غیره باشید ، با شما تماس می گیرند. آن ها کالاي مذکور را از طریق چک خریداري می کنند ولی چکی با مبلغی بالاتر را براي شما ارسال می کنند ، سپس درخواست می کنند تا باقیمانده پول آن ها را برایشان ارسال کنید. چک مذکور تقلبی بوده و یا برگشت می خورد و شما همه پولی را که نقداً پرداخت کرده اید ، از دست خواهید داد.

کلاهبرداري از طریق دریافت هزینه جهت اخذ وام

مثال : ما قابلیت اخذ وام در مبالغ بالا و با کمترین تعهدات و صرف زمان کم را براي شما داریم.

هدف : دریافت مبلغی تحت عنوان کارمزد و. . . . . ( درحقیقت نزول ) از فردي که فریب خورده است.

هدف : دریافت مبلغی تحت عنوان کارمزد یا حق واسطه گري از متقاضی می باشد.

نتیجه : شرکت و یا اشخاص فریب خورده مبلغ مورد توافق را پرداخت می کنند اما هیچ وقت وامی را دریافت نمی کنند.

بزرگ نمایی تورهاي مسافرتی

مثال : یک مسافرت ایده ال با امکانات رفاهی و هزینه مناسب در انتظار شماست و البته با مقایسه ي قیمت با سایر تورهاي مسافرتی متوجه می شوید این یک پیشنهاد مناسب است.

هدف : اخذ مبلغ از متقاضیان خرید تور مسافرتی.

نتیجه : در زمان مسافرت متوجه می شوید شرایط متفاوت می باشد و امکاناتی نظیر هتل هاي چند ستاره نوع خطوط هوایی و امکانات اقامتی و ... که به شما وعده داده شده بود محقق نشده است در حالی که شما مبلغ را پرداخت کرده اید و چاره اي جز قبول شرایط ندارید .

کلاهبرداري با وعده استخدام ، فرصتهاي شغلی کار در خانه ، فروش محصولات کسب درآمد کلان و ... از دیگر موارد هستند.

مشتري هایش را برایشان ارسال کند.جالب اینجا بود که او هزینه پست کردن وسایل را هم از مشتریان خود می گرفت ، اما بعد از واریز شدن پول به حسابش دیگر شخصی را به عنوان خریدار نمی شناخت.

کلاهبرداري با ایمیل جعلی

این گروه از کلاهبرداران دنیاي مجازي سراغ تاجرهایی می روند که در دنیاي مجازي فعال هستند. آنها بعد از شناسایی طعمه هاي خود براي آنها ایمیل هایی ارسال کرده و از این طریق از قربانیان می خواهند به حساب آنها پول واریز کنند.

کلاهبردارهاي دنیاي مجازي به این شکل عمل می کنند؛ آنها وقتی به اطلاعات بازگانان دست پیدا کردند ، ایمیلی مشابه ایمیل طرف قرارداد بازرگانان می سازند و با ارسال نامه از طریق ایمیل جعلی به قربانیان خود می گویند شماره حساب شرکت تغییر کرده و بهتر است براي ادامه داد و ستد آنها مبلغ باقیمانده از قرارداد.