1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00

نکات امنیتی قبل از اتصال به اینترنت
نکات امنیتی قبل از اتصال به اینترنت

شماره یک :

معمولا کلاهبرداري ها با تماس کلاهبردار آغاز می شود ، مثلا براي شما ایمیل یا پیامک می فرستند یا حتی ممکن است به شما زنگ بزنند. در این موارد فرد با جعل یا شبیه سازي اطلاعات خود از ایمیلی که متعلق به او نیست یا آدرس هاي بسیار مشابه استفاده می کند و از شما درخواست هایی مانند واریز پول به یک شماره حساب یا دادن شماره کارت بانکی یا رمز حساب یا اطلاعات مشابهی را می نمایند.
در این موارد حتما شما مجدد با اطلاعاتی که خودتان دارید با تماس گیرنده ارتباط برقرار کنید و هویت تماس گیرنده را بررسی کنید و به یاد داشته باشید بانک ها و شرکت هاي معتبر از ایمیل هاي عمومی مانند yahoo و  gmail براي ارسال ایمیل استفاده نمی کنند. شماره هاي موبایل اعتباري و در بعضی مواقع ایرانسل نیز معمولا نشانه خوبی نیستند.

شماره دو :
مواظب آدرس هاي مشابه باشید ، بسیاري از کلاهبرداري ها ، با استفاده از آدرس هاي بسیار مشابه آدرس هاي اصلی انجام می شود. پس حتما آدرس سایت هایی را که در آنها اطلاعات وارد می کنید ، با دقت بررسی کنید مخصوصا اگر لینک آنها را با ایمیل براي شما فرستاده اند .

گول ایمیل هایی که ادعا می کنند شما برنده جایزه شده اید و براي دریافت جایزه خود باید مبلغی را به شماره حسابی واریز کنید را نخورید.

شماره سه :
اگر شما با کسانی کار می کنید و آنها از طریق ایمیل براي شما فاکتورهایشان را ارسال می کنند ، بسیار در معرض خطر هستید! حتما اطلاعات حساب فروشنده را هر بار با او از طریق دیگري غیر از ایمیل هم کنترل کنید.

شماره چهار :
هیچ فایلی را از ایمیل بدون داشتن یک آنتی ویروس مطمئن و به روز شده دریافت نکنید ، زیرا بسیاري از کلاهبردارها ، با جعل ایمیل هاي دوستان شما یا با عنوان هایی بسیار فریب دهنده ، فایلی را براي شما می فرستند و از شما می خواهند آن را اجرا کنید. با اجرا کردن این برنامه ها ، رایانه شما کاملا در دستان کلاهبردارها خواهد بود و به این روش شما همه اطلاعات شخصی خود را تقدیم کلاهبرداران خواهید کرد.

شماره پنج :
اگر مجبور شدید در مکان هاي عمومی یا کافی نت ها به اینترنت متصل شوید ، اگر امکانش را دارید حتما از لپ تاپ خودتان استفاده کنید،رایانه اي که متعلق به شما نیست ، ممکن است تمام فعالیت هاي شما را ذخیره کند و در اختیار دیگران قرار دهد.

شماره شش :
اگر لپ تاپ ، رایانه یا حتی گوشی موبایل کارکرده خریده اید ، حتما قبل از شروع به استفاده از آن ، تمام درایوهاي آن را فرمت کنید و برنامه ها را از نو روي آن نصب کنید و اگر امکانش را دارد ، تنظیمات آن را به حالت پیش فرض اولیه برگردانید. شاید این کار در ابتدا کمی زمانبر باشد ، اما به دردسرهایی که در آینده ممکن است ایجاد کند ، می ارزد.

شماره هفت :
اگر از فروشگاه هاي اینترنتی خرید می کنید ، مطمئن شوید که پشت این فروشگاه شخصی وجود دارد ، از قسمت "تماس با ما" فروشگاه ها ، شماره تلفن آنها را بردارید و با آنها تماس بگیرید ، در هنگام خرید به این فکر کنید که اگر کالا دیر به دست شما رسید ، اگر کالاي رسیده معیوب بود یا اگر پس از خرید نیاز به استفاده از گارانتی و تعمیر داشت ، چه باید بکنید؟ این سوال ها را از فروشنده بپرسید و پس از اطمینان خرید کنید.

شماره هشت :
اطلاعات کارت هاي بانکی خود را در هیچ سایتی به غیر از سایت اصلی بانک هاي کشور وارد نکنید. هیچ فروشنده اي اجازه ندارد اطلاعات کارت شما را داشته باشد. همچنین مطمئن شوید سایتی که در آن اطلاعات را وارد می کنید سایت بانک باشد و نه سایتی که شبیه سایت اصلی شبیه سازي شده است.

اگر با لحاظ تمام جوانب باز هم گرفتار کلاهبرداري اینترنتی شدید ، با پلیس تماس بگیرید. پلیس فتا رسته اي از نیروي انتظامی است که تخصص آنها جرایم رایانه اي است.

کانال رسمی ای سلکت در تلگرام افتتاح شد؛ جهت پیوستن به ما بر روی لینک زیر کلیک کنید
https://t.me/eselect