1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00

امنیت جیمیل
امنیت جیمیل خود را در کمتر از 5 دقیقه بالا ببرید

با وجود کلاهبرداری های متداول اینترنتی، راه های سوءاستفاده متعددی وجود دارد که حساب ایمیل شما را تهدید می کند. گرچه ممکن است فکر کنید در حال حاضر از این اخاذی ها در امان هستید، ولی این را بدانید تنها یک اشتباه کوچک با هک شدن فاصله دارید. امنیت در دنیای مجازی، بازی احتمالات است و هدف این بازی در نهایت کم کردن احتمال اشتباه های بالقوه شما تا حد امکان.

اگر از سرویس جیمیل برای فرستادن ایمیل استفاده می کنید، برای شما توصیه های ساده، ولی مهمی داریم که بهتر است قبل از این که به دام هکرها بیفتید و دنبال راه چاره بگردید، هر چه زودتر آنها را به کار ببرید.

کدگذاری ایمیل

اولین گام برای بالا بردن امنیت هرگونه اطلاعاتی در اینترنت، کدگذاری آن است. در این صورت حتی اگر سرویس اینترنتی شما در دسترس جاسوسان باشد، نمی توانند از داده ها سر در بیاورند. اطلاعات در وب به صورت عادی روی HTTP ارائه می شود، در حالی که اگر از HTTPSاستفاده کنید، داده های شما کدگذاری می شود. همه سرویس های وب به شما امکان استفاده از HTTPS را نمی دهند، ولی خوشبختانه گوگل از اهمیت کدگذاری آگاه بوده و برای جیمیل نه تنها این امکان را قرار داده، بلکه استفاده از آن را اجباری کرده است.

به علاوه، گوگل به تازگی اعلام کرده در حال اجرای سرویس امنیتی جدیدی است که هر زمان ایمیلی از یک مرورگر غیر کدگذاری شده دریافت کنید به شما هشدار خواهد داد؛ زیرا این گونه ایمیل ها به راحتی می توانند هک شده یا تغییر داده شوند.  HTTPS ابتدایی ترین راه حل برای امنیت ایمیل  تان است و شما با رو ش های دیگر مثل کدگذاری هر ایمیل به صورت جداگانه شانس هکرها را پایین تر می آورید. برای این کار می توانید از ابزار معروفی به نام Mailvelope استفاده کنید. این افزونه گوگل کروم با جیمیل، یاهو، اوت لوک و... ادغام می شود و کدگذاری و کدگشایی را به آسانی برای شما انجام می دهد.

احراز هویت دو مرحله ای کاربر، بدون شک گام

بزرگ بعدی شماست. این ویژگی به ظاهر ساده و آسان به تنهایی امنیت جیمیل تان را دو یا سه برابر می کند.

روند کار به این صورت است که شما در گام اول به شکل معمول رمز عبوری برای ایمیل تان تعریف کرده و در گام دوم با وارد کردن شماره تلفن همراه خود، از کد عبوری که برای تان ارسال می شود به حساب خود وارد می شوید. در این حالت اگر هکری قصد ورود به ایمیل تان را داشته باشد باید هم رمز عبور و هم گوشی همراه تان را داشته باشد که احتمال آن بسیار کم است. اگرچه این راه هم ممکن است کاملا بی عیب نباشد، ولی توصیه ما این است که به راحتی از آن چشم پوشی نکنید.

برای این کار به این ترتیب عمل کنید :

در صفحه جیمیل روی آیکون پروفایل خود در گوشه بالا سمت راست کلیک کرده و گزینه My account را انتخاب کنید. در ستون اول یعنی Sign-In & Security گزینه Signing Into Google را انتخاب کنید. در قسمت Password & Sign-In Method گزینه Step Verification 2- را انتخاب و Start set up را در ادامه کلیک کنید.

در آخر پس از وارد کردن دوباره رمز عبورتان، وارد صفحه ای می شوید که از شما شماره همراه تان را می خواهد و یکی از دو روش پیامک یا تماس برای دریافت کد عبوری خود را انتخاب می کنید.

استفاده از حالت Incognito کروم

این روزها بیشتر ما ایمیلمان را از طریق موبایل چک می کنیم، اما ممکن است گاهی بخواهید از کافی نت ها، کتابخانه ها یا حتی از لپ تاپ دوست تان به ایمیل خود وارد شوید. اگر حواس پرت باشید، بعید نیست فراموش کنید در آخر کار Sign outکنید و مسلما باز ماندن صفحه ایمیل های شخصی و کاری تان در یک مکان عمومی مثل کافی نت، آخرین چیزی است که ممکن است بخواهید.

توصیه ما این است هر زمان که از رایانه غیر شخصی استفاده می کنید ، در گوگل کروم از گوشه بالا سمت راست گزینه New incognito mode را انتخاب کنید. در مرورگر های دیگر این حالت Private mode نام دارد. مهمترین مزیت استفاده از این پنجره این است که بعد از بستن آن خود به خود از حساب ایمیل تان خارج می شود.

داشتن رمز عبوری قوی

بیشتر افراد رمز عبور های ساده و قابل شکستن دارند و این احتمال زیاد است که شما هم جزو این دسته افراد باشید. استفاده از نام یا فامیل  تان در رمز عبور یک اشتباه فاحش است. همچنین از اعداد یا حروف متوالی نیز به هیچ وجه استفاده نکنید. در ادامه سه ویژگی ساده رمز عبور های قوی و مطمئن را یاد می دهیم :

1 - هرچه بلندتر، بهتر : رمزعبور هایی که شامل هشت کاراکتر مختلف مثل حروف کوچک و بزرگ، اعداد و علامت هاست، به طور متوسط 5/5 سال طول می کشد تا هک شوند. این زمان برای 9 کاراکتری ها 363500 سال است! به ازای هر کاراکتر بیشتر، این زمان هم افزایش می یابد.

2 - استفاده از علامت های مخصوص مثل $ و & و * : ترکیب حروف الفبا و اعداد بسیار خوب است، اما برای اطمینان بیشتر حتما در رمز عبور تان از علامت ها نیز استفاده کنید.

3 - هر حساب، یک رمز عبور مجزا : اگر برای تمام حساب های اینترنتی خود از یک رمز عبور استفاده کنید، با لو رفتن اولین حساب، تمام آنها را از دست خواهید داد. برای هر شبکه اجتماعی یا ایمیل  تان از یک رمز مخصوص استفاده کنید و به طور مرتب حداقل هر شش ماه یکبار آن را عوض کنید.

بررسی تاریخ های فعالیت

در صفحه جیمیل، گوشه پایین سمت راست فهرست ایمیل ها، نوشته Last account activity را همراه زمان مشخصی می بینید.

شاید تا به حال نظر تان را جلب نکرده باشد، اما اگر روی کلمه Details کلیک کنید می توانید در پنجره باز شده، فهرستی از ده ورود آخر به حساب جیمیل  تان را که شامل جزئیاتی مثل آدرس IP تاریخ و ساعت دقیق آن ، است ببینید.

اگر شک دارید شخص دیگری به ایمیل های تان دسترسی دارد کافی است مرتب این قسمت را چک کنید. با فعال کردن گزینه Alert preference در پایین این صفحه، گوگل بعد از هر فعالیت مشکوک به شما اخطار می فرستد. همچنین با کلیک روی Sign out all other web sessions از تمام مرورگر های دیگر متصل به  ایمیل  تان خارج می شوید . به عنوان یک کاربر معمولی جیمیل سعی کنید حداقل از دو روش تایید دو مرحله ای و رمز عبوری قوی برای بالا بردن امنیت  ایمیل  تان استفاده کنید. توصیه آخر این که مراقب فایل های پیوست در ایمیل ها باشید و هیچگاه موارد مشکوک را باز نکنید.