1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00

دلایل کندی سرعت اینترنت
کلیک بررسی می کند

آمارهای بانک جهانی نشان می دهد اگر 10 درصد سرمایه گذاری در پهنای باند (BROADBAND) افزایش پیدا کند، تولید ناخالص داخلی معادل 3/1 واحد درصد رشد خواهد کرد. در واقع با توسعه زیرساخت ها امکان تبادل اطلاعات در این بستر فراهم می شود که در نتیجه آن می توان در مسیر توسعه پایدار گام برداشت.

اگرچه آمارها و گزارش های جهانی همگی بر ضرورت سرمایه گذاری در این حوزه استوار است، اما در ایران با وجود برنامه ریزی و تمایل به حرکت در این مسیر اوضاع به گونه دیگری رقم خورده است تا جایی که براساس ارزیابی اتحادیه جهانی مخابرات، ایران در رده بندی پهنای باند اینترنت ثابت، رتبه 115 جهان و در زمینه تخصیص پهنای باند به ازای هر کاربر، رتبه 158 را در بین کشورها به خود اختصاص داده است.

همچنین در شاخص توسعه IDI که کشورها را بر اساس سه پارامتر دسترسی، کاربری و مهارت در حوزه ICT طبقه بندی می کند، ایران رتبه 94 را به خود اختصاص داده و از متوسط آسیا پایین تر است. این آمارها تایید می کند وضعیت کشور در مقایسه با دیگر کشورها مطلوب نیست. اکنون در شرایطی که آمارها از یکسو و شکایات کاربران از سوی دیگر نشان می دهد حال اینترنت کشور خوب نیست، دلایلی در خصوص توضیح این وضعیت از سوی مسئولان و دست اندرکاران ارائه شده که هر یک قابل بررسی است.

 

سبقت کاربر از زیر ساخت

به تازگی نصرالله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات میزان مصرف ترافیک ارتباطی از سوی کاربران ایرانی را پرشتاب عنوان کرده و گفته این موضوع باعث شده شتاب اتصال این کاربران از شتاب افزایش ظرفیت شبکه ارتباطی کشور پیشی بگیرد.

این در حالی است که وزارت ارتباطات از دو سال گذشته تاکنون برای افزایش ظرفیت پهنای باند اینترنت بین المللی و ظرفیت های داخلی برنامه های توسعه ای متعددی را در نظر گرفته و گاه اجرا کرده و شمار کاربران اینترنت پرسرعت ADSL از سه میلیون نفر در دو سال قبل به 11 میلیون اتصال افزایش یافته است. با وجود این نسبت سرانه دسترسی به اینترنت در کشور ما، نسبت به متوسط جهانی بسیار پایین تر بوده و متوسط دسترسی کاربران به اینترنت با توسعه این شبکه کامل نشده است.

ایمان میری، مدیرعامل شرکت « های وب » در این زمینه می گوید: « در ایران از حدود یک سال و چند ماه پیش تغییراتی در شبکه زیرساخت صورت گرفته و توسعه شبکه پیشرفت قابل توجهی داشته است. با وجود این بر اساس گزارش هایی که هر سه ماه یکبار ارائه می شود، ترافیک شبکه هر بار به بالای 40 درصد می رسد که این نشان از حرکت پرشتاب کاربران دارد. »

میری معتقد است : « اما توسعه زیرساخت نمی تواند با شتاب توسعه لایه دسترسی صورت گیرد و روند تحقق آن زمانبر است. برای توسعه زیرساخت شبکه باید فرآیند بلندمدت تری را در نظر گرفت و با برنامه های کوتاه مدت نمی توان انتظار داشت عقب ماندگی یک دهه اخیر جبران شود. در سال های آخر دولت قبل به دلیل کمبود منابع زیرساخت شبکه توسعه ای نیافت و تمرکز بر رشد لایه های دسترسی بود. »

نخجوانی، عضو دبیرخانه شرکت های PAP نیز معتقد است : « کاربری اینترنت بسیار متفاوت شده و تعداد افرادی که در یک خانه از سرویس اینترنت استفاده می کنند، افزایش یافته و انتظار داریم از همان مصارف اینترنت در دنیای توسعه یافته مانند مدیاها، اپلیکیشن ها و ویدئوها برخوردار باشیم با این تفاوت که کاربر اینترنت در کره جنوبی با همین مصارف از پهنای باند 50 مگابیتی استفاده می کند و کاربر ایرانی با همان مصرف از سرویس 512 کیلوبیتی. »

سایه انحصار بر کیفیت اینترنت

گرچه رشد پرشتاب کاربران اینترنتی در مقایسه با میزان توسعه شبکه زیرساخت به عنوان یکی از دلایل کندی اینترنت در ایران مطرح شده است، اما داستان کندی اینترنت به اینجا ختم نمی شود و گاه ریشه در سیاستگذاری های گذشته دارد.

شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان واردکننده انحصاری اینترنت، زیرساخت اینترنت را وارد و تا مراکز استان ها در کشور توزیع می کند.

پس از آن پهنای باند وارد بستر مخابراتی و دسترسی می شود و شرکت های اینترنتی پهنای باند را به کاربران می رسانند. در گذشته بسیاری از شرکت های اینترنتی برای این که اینترنت را به دست مردم برسانند، با اینترنت جیره بندی مواجه بودند، اما طی یک سال گذشته با تلاش شرکت ارتباطات زیرساخت پهنای باند اینترنت کشور دو برابر شده، با وجود این رشد، نارضایتی از سرعت اینترنت چند برابر شده است.

نخجوانی معتقد است : « آنچه کشور ما از آن رنج می برد، عمدتا در لایه شرکت مخابرات ایران است. درحال حاضر مشکلی برای ورود و انتقال اینترنت در سطح استان ها وجود ندارد. از آنجا به بعد بحثی که وجود دارد بر بستر مخابراتی است که سرویس به مردم عرضه می شود و بستر انتقال مراکز داخل شهرها در لایه مخابرات نمی تواند پاسخگوی نیازها باشد. »

میری نیز در خصوص دیگر دلایل کندی اینترنت می گوید : « در زمینه مشکل سرعت اینترنت در کشور هم مشکلات سراسری وجود دارد و هم بخشی؛ طوری که برخی استان های کشور مشکلاتی در گیت ورودی دارند و باید نواقص تجهیزات بین استانی رفع شود. از گذشته تکه های پازل به نحوی چیده شده که این روند بر مدار انحصار تعریف شده است. مانند انحصار مخابرات که لایه انتقال درون استانی را به دست دارد البته از سال گذشته با ارتقای پروانه مخابراتی موبایل و مصوبات اخیر کمیسیون کمی از شدت این انحصار کاسته شده است. یا بحث انحصار زیرساخت در واردات پهنای باند که آن هم توجیهات خود را دارد. باید این انحصارها بازنگری شود تا منافع همه تامین شود. »

نظارت بر تخلف خصوصی ها

با وجود دلایل مطرح شده در خصوص کندی سرعت اینترنت و دلایل دیگری همچون برخورد لنگر کشتی با فیبر نوری در زیر دریاها، کابل برگردان شرکت مخابرات، قطع فیبر های نوری زیر زمین توسط شهرداری و مسائلی از این دست، عده ای معتقدند بازار شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنتی به شکل بالفعل رقابتی نیست و این شرکت ها گاه با کم فروشی منجر به کاهش سرعت اینترنت برای مصرف کننده نهایی و نارضایتی او می شوند.

بر همین اساس نیز وزارت ارتباطات برای کنترل کیفیت و سرعت سرویس اینترنتی ارائه شده توسط شرکت های بخش خصوصی، تاکنون برنامه های مختلفی در نظر گرفته است، اما گاه این برنامه ها با انتقادهایی همراه بوده است.

به عنوان نمونه می توان به سیستم سنجش و ارزیابی شرکت های اینترنتی توسط سامانه « متما » اشاره کرد که حدود دو ماه پیش به صورت رسمی راه اندازی شده و کاربران 13 اپراتور اینترنتی کشور می توانند از طریق آن کیفیت اینترنت را تست کنند. همچنین قرار است امکان سنجش سرعت دیتای اپراتورهای همراه نیز به این سامانه افزوده شود.

با وجود این بسیاری این سیستم را به دلیل استاندارد نبودن، نداشتن معیار و ملاک مشخص در انجام تست سرعت اینترنت و امکان تقلب فاقد اعتبار می دانستند. انتقاد های شدید نسبت به سامانه متما، رگولاتوری را وادار کرد یک سامانه جدید براساس پارامترهای بین المللی و البته مورد تائید شرکت های اینترنتی بخش خصوصی راه اندازی کند.

به تازگی علی اصغر عمیدیان، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در نشستی خبری در خصوص این سامانه گفت : « گلایه مشترکان اینترنت ثابت و موبایل از اتمام زودهنگام حجم اینترنت است. امروزه مردم با افزایش سرعت اینترنت موبایل کار بیشتری با موبایل انجام می دهند که احساس می کنند بسته های اینترنتی زود تمام می شود، اما نمی خواهیم بگوییم مردم اشتباه می کنند. برای بررسی این موضوع، اپلیکیشنی با هدف رصد آنلاین میزان مصرف اینترنت و صحت بسته خریداری شده توسط رگولاتوری تهیه شده است که این برنامه کاربردی برای ADSL نهایی شده و برای موبایل احتمالا به زودی نهایی می شود. »

براساس این گفته ها، مشترک با نصب این برنامه روی این سیستم می تواند از صحت و سقم بسته خریداری شده مطمئن شود در هر لحظه و پس از هر تراکنش میزان مصرف دیتا را رصد کند.

 

پایان مبهم شبکه ملی اطلاعات

در سال های گذشته هرگاه صحبت از سرعت، کیفیت و قیمت اینترنت به میان آمده بحث شبکه ملی اطلاعات نیز در کنار آن مطرح شده است؛ پروژه ای که قدمتی ده ساله دارد، اما تاکنون رنگ اجرایی به خود نگرفته و حتی الزامات برنامه پنجم توسعه نیز نتوانست روند تحقق آن را میسر کند.

در روزهای گذشته جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اتمام طراحی جامع شبکه ملی اطلاعات و آماده شدن گزارش دوم اجرای این پروژه برای ارائه به شورای عالی فضای مجازی خبر داد که از یک سو امید برای راه اندازی این طرح ملی را زنده کرده و از سوی دیگر این انتقاد را مطرح کرد که با گذشت بیش از دو سال از شروع به کار تیم جدید وزارت ارتباطات در این زمینه فقط طراحی جامع این شبکه به اتمام رسیده و اجرای این شبکه نیز با فازبندی های مختلف روبه روست که در این صورت برای اجرای آن باید در انتظار گذشت زمانی چند ساله بود.

با وجود این وزیر ارتباطات هم به تازگی در پاسخ به یکی از کاربران شبکه های اجتماعی در خصوص ساماندهی وضعیت اینترنت نوشته است : « اعتقاد بنده بر آن است که کسی نباید از خارج بیاید و اینترنت ما را بسازد. ما باید خودمان با حضور بخش خصوصی، مشارکت های مردمی و فعالیت بیشتر دولتی این حوزه را توسعه دهیم. دولت در همه جای دنیا روی زیرساخت هایی که دیربازده، زمانبر و هزینه بر است سرمایه گذاری کرده و در بخش محتوا و فناوری حضور بخش خصوصی و مردمی موثر است. البته باید دیگر دستگاه ها نیز با قرار دادن اطلاعات خود در شبکه ملی یا دولت الکترونیک به این روند سرعت بیشتری بخشند. »

تاکید واعظی بر راه اندازی شبکه ملی اطلاعات از یک سو و حضور بخش خصوصی داخلی از سوی دیگر روزنه های امید را برای بهبود وضعیت اینترنت در ایران ایجاد می کند. جهانگرد نیز وعده داده به زودی با افزایش ظرفیت پهنای باند اینترنت، ظرفیت شبکه اینترنت کامل می شود تا ظرفیت دسترسی کاربران به شبکه داخلی و بین المللی بهبود پیدا کند. اکنون باید در انتظار آینده نزدیک بود؛ آینده ای که در آن کاربران دیگر گله ای از سرعت اینترنت نداشته باشند و سرعت اینترنت در گرو تعداد کاربران و ابزارهای آنها نباشد.

منبع: کلیک یکشنبه 15 آذر 1394 - شماره 546