1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00

آینده نگری در خرید کامپیوتر

شما؛ آینده و  خرید کامپیوتر

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام خرید یک رایانه یا مونتاژ آن به این فکر افتاد هاید که رایانه ای بخرید که تا سا لها بتواند نیاز شما را برطرف کند. این خواسته باعث می شود هزینه بسیار بالایی را بابت خرید رایانه خود پرداخت کنید. اما آیا واقعا پرداخت این هزینه ضروری است؟

پنج دلیل را بررسی می کنیم که نشان می دهد شما نیازی به خرید یک رایانه برای آینده طولانی مدت خود نداشته و هزینهبه روزرسانی قطعات آن در زمان به صرف هتر خواهد بود.

 

همه افراد به رایانه قوی نیاز ندارند

خرید یک رایانه جدید که تا مدت ها بتواند نیاز شما را رفع کند هزینه بالایی برای شما رقم خواهد زد. دنیای فناوری، دنیایی است که روز به روز در حال پیشرفت است و خیلی کم پیش می آید دستگاهی داشته باشید که همه قطعات آن به روزترین های بازار باشد. بنابراین در هر حال شما حتی با پرداخت مبلغی بالا، هیچ وقت به روز ترین دستگاه بازار را نخواهید داشت. اما مهم ترین نکته در خرید یک رایانه این است که به این درک برسید چه نیازی به یک رایانه دارید و رایانه شخصی شما چه نیازهایی از شما را برآورده می کند؟

همه کاربران به داشتن رایانه ای تمایل دارند که نرم افزار ها را به روانی اجرا کرده و با فناوری های روز همخوان باشد. یکی دیگر از چیزهایی که هر کاربری دوست دارد این است که تا چند سال از به روزرسانی سخت افزاری دستگاه بی نیاز باشد. اما لزوما رایانه ای که این نیازهای شما را برآورده کند، رایانه ای است که شما با آینده نگری و هزینه ای بالا آن را خریده اید؟

اجرای برنامه، وبگردی در اینترنت، تماشای ویدئو و فیلم، گوش دادن به موسیقی، کار با مجموعه آفیس و فعالیت هایی از این نوع ازجمله کارهای پایه ای محسوب می شود که کاربر با رایانه انجام می دهد. اگر شما نیازتان در همین حد است، لازم نیست یک رایانه با مشخصات قوی و بالا بخرید. شما با یک رایانه میان رده نیز می توانید سال ها این نیازهای خود را برآورده کنید.

اگر اهل بازی کردن هستید، می توانید در بخش گرافیک، رایانه ای را تهیه کنید که قدرت بالاتری نسبت به هم رده های خود دارد. فراموش نکنید در آینده می توانید کارت گرافیک خود رابه روزرسانی کنید.

نکته بعد این است که شاید علاقه داشته باشید از رایانه ای بهره ببرید که آخرین فناوری های سخت افزاری در آن به کار رفته باشد. فناوری هایی مثل وای فای ah 802.11 و پورت USB-C  که آخرین فناوری های به کار رفته در شبکه های بیسیم و انتقال اطلاعات است. این دو تکنولوژی به شما کمک می کند با سرعت بالا اطلاعات خود را روی شبکه بیسیم و همین طور از طریق پورت USB انتقال دهید، اما آیا فناوری های فعلی نظیر وای فای ac 802.11 و پورت USB 3/1 که در بیشتر رایانه های فعلی دیده می شود، نیاز شما را برطرف نمی کند؟ پاسخ مثبت است و باید گفت حتی فناوری های فعلی نیز با هزینه ای پایین به شما کمک می کند سال ها نیاز خود را برطرف کنید.

به طور خلاصه در صورتی که یکی از شرایط زیر را داشته باشید، بهتر است آینده نگری در خرید رایانه را کنار بگذارید:

  1. اگر به بازی کردن روی رایانه خود علاقه مندید، حاضر خواهید بود در سال های بعد بازی خود را در شرایط گرافیکی پایین تری تجربه کنید.
  2. از رایانه خود برای وبگردی، چک کردن ایمیل، کار با مجموعه آفیس و تماشای فیلم استفاده می کنید.
  3. برای شما مهم نیست همیشه آخرین و بهترین را داشته باشید.

گارانتی های کوتاه مدت

یکی دیگر از موارد مهم در خرید هر قطعه الکترونیکی ، گارانتی آن است. معمولا بعد از خرید یک رایانه، از یک تا سه سال خیالتان بابت گارانتی قطعات راحت است. اما اگر بخواهید در خرید رایانه آینده نگری کنید ، شما رایانه ای را می خرید که بیش از چهار سال با شما همراه باشد و به این معنی است که دیگر خبری از گارانتی در سال های پایانی نخواهد بود و شما با وجود پرداخت هزینه ای بالا در زمان خرید، اطمینانی از کارکرد دائم یا طولانی مدت دستگاه خود نخواهید داشت. بنابراین بهتر است رایانه ای را بخرید که علاوه بر رفع نیازهای شما، در مدت گارانتی شما را همراهی کرده و بعد از آن رایانه خود را به روزرسانی کنید. این را فراموش نکنید مادربورد، پردازنده و کارت گرافیکی از اصلی ترین بخش های سخت افزاری رایانه شما محسوب می شود و شرکت هایی نظیر اینتل، ای ام دی، انویدیا و شرکت های معتبر مشابه حداکثر سه سال محصول خود را گارانتی می کنند.

اما شاید بتوان مهم ترین قطعه مصرفی را که احتمال خرابی آن بیشتر از بخش های دیگر رایانه شماست، پاور بدانیم. پاور با توجه به این که برق دستگاه شما را تامین کرده و بیشترین نوسانات برقی را تحمل می کند، بیشتر از بقیه سخت افزارها در معرض خرابی قرار دارد و به همین دلیل شرکت ها تا هفت سال پاور را گارانتی می کنند. قطعات دیگر مانند هارد و رم به طور میانگین سه تا پنج سال گارانتی بوده و می توانید هر زمان که نیاز داشتید آنها را ارتقا دهید یا تعویض کنید.

تغییرات آهسته فناوری پردازنده ها

این روزها پردازنده های رایانه تقریبا در نقطه اوج خود قرار دارند و با هر به روزرسانی تغییر بسیار محسوسی در کارهای روزمره شما اتفاق نخواهد افتاد. بنابراین اگر به یک رایانه سرور یا یک رایانه فوق قدرتمند نیاز ندارید، پردازنده های فعلی بازار، شما را تا سال ها همراهی خواهند کرد و نیازی به پرداخت هزینه برای پردازنده های گرانقیمت نخواهید داشت.

بررسی ها نشان می دهد در چهار سال گذشته و با رشد پردازنده ها، کارایی آنها در نرم افزارهایی مانند اکسل تنها موجب 32 درصد سرعت بیشتر در نرم افزار zip 7 باعث رشد 25 درصدی سرعت و در مجموع به طور میانگین باعث رشد 17 درصدی سرعت انجام فرآیندهای رایانه شما شده است. این به معنای آن است که طی چهار سال ممکن است نهایت 17 درصد از به روز ترین پردازنده فاصله داشته باشید. دو سال وقفه بین تولید پردازنده Sandy Bridge و Haswell این مساله را بیش از پیش نشان می دهد که با وجود فاصله ای طولانی برای به روزرسانی معماری پردازنده ها، در نهایت تفاوت ها ناچیز است.

اما شاید مهم تر از پردازنده، رم رایانه شماست. در حال حاضر پایه ای ترین رم روی رایانه ها 4 گیگابایت بوده و این میزان می تواند نیازهای شما را پاسخ دهد. در صورتی که به انجام فعالیت های موازی بیشتر یا سنگین تری نیاز داشته باشید می توانید رم خود را به 8 گیگابایت ارتقا دهید. اما از این به بعد شما دیگر فاصله ای بین 8 تا 16 گیگابایت به طور محسوس حس نخواهید کرد. بنابراین می توانید انتخاب خود را بین 4 تا 8 گیگابایت قرار داده و تا مدت ها خیالتان از بابت رم راحت باشد.

آینده نگری همیشه جواب نمی دهد

براساس نظرسنجی صورت گرفته توسط شبکه اجتماعی Reddit از کاربران خود، حتی افرادی که در زمان خرید به فکر آینده بوده و رایانه ای با قدرت بالای سخت افزاری خریده اند، بعد از گذشت 4 سال بسیاری از نیازهایی که انتظار داشته اند برآورده نمی شود. به نظر آنها، در بازی ها به اندازه کافی رضایت شان جلب نمی شود. همچنین بررسی ها نشان می دهد اغلب اورکلاک سخت افزاری روی پردازنده انجام می شود که علاوه بر خطر از دست رفتن قطعه سخت افزاری، باعث باطل شدن گارانتی دستگاه نیز می شود. همچنین آنها به این نتیجه رسیده اند که اگر اهل بازی کردن با رایانه خود هستید، کارت گرافیکی نهایت تا دو سال می تواند شما را همراهی کند و بعد از آن حتی به روز ترین سخت افزار زمان خرید را باید به روزرسانی کرد.

به روزرسانی مقطعی، مقرون به صرفه تر

مهم ترین دلیلی که باعث می شود یک رایانه جدید بخرید یا قطعات آن را به روزرسانی کنید، کاهش سرعت آن است. حتی اگر شما الان سریع ترین رایانه زمان را بخرید، هیچ تضمینی وجود ندارد در آینده، رایانه شما سرعت خود را حفظ کند. تجربه و تحقیق نشان داده است به روزرسانی سخت افزاری به صورت مقطعی به مراتب مقرون به صرفه تر از خرید یک دستگاه قدرتمند از ابتداست. پیشنهاد می شود اگر شما قرار است 6 میلیون تومان خرج خرید یک رایانه قوی کنید ، بهتر است ابتدا یک رایانه 3 میلیون تومانی بخرید سپس سالی حدود 750 هزار تومان خرج به روزرسانی آن کنید. در نهایت بعد از 4 سال مبلغی معادل یک رایانه 6 میلیونی پرداخت کرده اید، اما رایانه شما به روز و قوی تر از رایانه ای خواهد بود که از ابتدا 6 میلیون بابت آن پرداخت شده است.

با بررسی این عوامل به این نتیجه می رسیم به روزرسانی مقطعی رایانه شما به مراتب مقرون به صرفه و بهینه تر از خرید یک رایانه گران قیمت از ابتدا خواهد بود.