1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 3.67ای سلکت، مرجعی برای رتبه بندی سایت­های ایرانی
الکسا نامی آشنا برای کاربران اینترنتی در سراسر دنیا است که برای اطلاع از میزان محبوبیت و میزان بازدیدکننده سایت­ ها و وبلاگ­ های مورد نظر خود، به آن رجوع می­کنند و به راحتی به رتبه جهانی و کشوری آنها دست می­یابند.
همچنین، رتبه و میزان محبوبیت سایت ­ها می­ تواند به لحاظ تجاری نیز هم برای صاحبان آن سایت و هم شرکت­ ها یا افرادی که به دنبال تبلیغات محصولات یا فعالیت خود هستند، مفید باشد.

در ایران نیز تاکنون رتبه­ هایی که از سایت ­های مختلف و میزان محبوبیت آنها اعلام شده و می­ شود، همگی براساس آمارهای ارائه شده در الکسا بوده است.


اما گاهاً، پیش می­ آید که برخی سایت­ ها یا وبلاگ­ های ارائه شده در الکسا با برخی معیارهای در نظر گرفته شده برای فعالیت آن سایت­ در یک کشور انطباق ندارد. بنابراین، از آنجا فعالیت وبگاه­ ها و وبسایت­ ها منطبق با قوانین و معیارهای داخلی هر کشوری علاوه بر رعایت معیارهای جهانی، یکی از ضروریات جلب اعتماد عمومی به فعالیت این قبیل فعالیت­ ها به خصوص کسب و کارهای اینترنتی است، در نظر گرفتن این معیارها در رتبه ­بندی سایت­ ها و وبگاه­ های حوزه­ های مختلف می­تواند اعتماد بیشتری را برای استفاده از خدمات آنها در جامعه ایجاد نماید.

در واقع، ایجاد یک سامانه رتبه­ بندی داخلی علاوه بر رتبه ­بندی­ های خارجی که از وب­سایت­ ها انجام می­گیرد، می­ تواند به کمک کاربران در ایجاد اعتماد و انتخاب صحیح وب­سایت­ های مورد نظر خود بیاید.

همین دلیل، باعث شده تا ایده ایجاد ای سلکت (www.eselect.ir) در ذهن عباس دانش­ منش، کارشناس نرم افزار و همسرش مهتا شاملو کارشناس ارشد کامپیوتر با گرایش هوش مصنوعی خطور کند. در واقع، از آنجا که معیارهایی مانند داشتن نماد اعتماد الکترونیکی وزارت صنعت معدن و تجارت، دارا بودن نماد ساماندهی وزارت ارشاد، حقوقی بودن و .. که از نظر دولت جمهوری اسلامی ایران اعتبار یک کسب و کار در فضای آنلاین است در سایت های­ های مرجع خارجی مورد نظر قرار نمی­گیرد و از طرفی این معیارها برای کاربران ایرانی جهت انتخاب صحیح و مطمئن بسیار مهم هستند.

ایده اولیه ای سلکت شکل گرفت و پس از پیاده ­سازی اولیه آن در فروردین 94، نسخه بتا 8 آن در آذرماه همان سال آغاز به کار می ­کند که در حال حاضر، فازهای پیاده سازی و استقرار محصول انجام شده و پرتال ای­ سلکت آماده استفاده کاربران ایرانی است و به موازات آن، فازهای بعدی این پرتال نیز در حال تکمیل می­باشد. همچنین، تاکنون دسته ­بندی سایت ­های ایرانی در بیش از 80 موضوع انجام گرفته و اطلاعات مربوط به رتبه آنها در الکسا، رتبه آنها در گروه مربوطه، امتیاز و استان محل فعالیت آنها در اختیار کاربران قرار دارد.

ای ­سلکت چه هدفی را دنبال می­کند؟

- رتبه بندی سایت­های ایرانی بر اساس معیارهای ایرانی و جهانی
-  ایجاد یک مرجع جامع جهت کمک به کاربران ایرانی جهت افزایش اعتماد به کسب و کارهای آنلاین
-  ایجاد حس رقابت سالم میان سایت­های ایرانی و به تبع آن، افزایش سطح ارائه خدمات­ رسانی سایت­های ایرانی
- ارائه اطلاعات جامع و کاربردی سایت­های ایرانی  بصورت یکپارچه
- ورود کاربر مؤثر برای وب­سایت­ها

Mahak 130x400 2