1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 4.00
کارت حافظه

حافظه های باكلاس

تلفن همراه، دوربین های دیجیتال، تبلتها و بسیاری از گجت های امروزی به حافظ های برای ذخیره سازی اطلاعات مجهز هستند و این حافظه هابه وسیله كارت های حافظه قابل ارتقاست. متاسفانه بسیاری از كاربران هنگامی كه قصد ارتقای حافظه دستگاه خود به كمك این كارت های حافظه را دارند به راحتی به بازار مراجعه كرده و باتوجه به اندازه كارت حافظه مورد پذیرش دستگاه خود و نیز با درنظر گرفتن ظرفیت قابل پشتیبانی دستگاه، یك كارت حافظه را خریده و در دستگاه خود قرار می دهند.

آیا می دانید در چنین شرایطی ممكن است مشكلات بسیاری در عملكرد دستگاه رخ دهد و حتی در مواردی كارت حافظه خریده شده با دستگاه شما ناسازگار باشد؟ كارت های حافظه (SD)  نیز همچون دیگر تجهیزات، مشخصات فنی مخصوص به خودشان را دارند و بی توجهی به این مشخصات فنی پیش از خرید آنها ممكن است موجب بروز مشكلاتی شده و حداكثر بهره وری از آنها را غیرممكن كند.

نسل های متفاوت

یكی از رایج ترین اشتباه های كاربران این است كه وقتی صحبت از كارت حافظه می شود گمان می كنند هر كارت حافظه ای را كه در قد و قواره كارت حافظه مورد نظر است و در اسلات مربوط به این كارت حافظه جای می گیرد، می توان استفاده كرد. نكته قابل توجه همین جاست، كارت های حافظه به تنهایی در سه استاندارد مختلف عرضه می شوند كه عبارت است از :  SDXC SD, و, (كارت های میكرو در سه استاندارد معرفی microSD   ، microSDHC و  microSDXC می شوند).

هر سه استاندارد به كارت های حافظه اختصاص دارند، اما از نسلی به نسل دیگر ارتقا یافته اند و نسل های جدیدتر در دستگاه هایی كه از نسل های پیشین پشتیبانی می كنند، قابل استفاده نیستند. به عنوان مثال چنانچه دستگاه شما از استاندارد SD پشتیبانی می كند قادر نخواهید بود كارتی با استاندارد SDHC را روی آن نصب كنید. همچنین در صورتی كه دستگاهی از SDHC پشتیبانی كند قادر به استفاده از كارت های نسل جدیدتر یعنی SDXC نخواهید بود. البته توجه داشته باشید استفاده از كارت های نسل قدیمی در دستگاه هایی كه از نسل های جدید كارت های حافظه پشتیبانی می كنند امكا نپذیر است ، اما در این شرایط نیز محدودیت هایی همچون ظرفیت كارت حافظه، سرعت و ... مطرح می شود.

در حالت كلی این سه استاندارد دارای مشخصاتی به شرح زیر هستند:

microSD : حداكثر ظرفیت دو گیگابایت و قابل استفاده در تمام اسلات های كارت حافظه میكرو

microSDHC : ظرفیتی میان دو تا 32 گیگابایت را به خود اختصاص داده و در دستگاه هایی كه از استاندارد SDXC و SDHC پشتیبانی می كنند، قابل استفاده است.

microSDXC : ظرفیتی میان 32 گیگابایت تا دو ترابایت را شامل می شود، (درحال حاضر بیشترین ظرفیت كارت های حافظه 512 گیگابایت است) و فقط در دستگاه هایی كه از استاندارد SDXC پشتیبانی می كنند قابل استفاده خواهد بود.

گروه های سرعتی

یكی از مهم ترین مشخصات فنی كه روی تمام كارت های حافظه درج می شود، كلاس (گروه) سرعتی كارت حافظه است. سرعت نوشتن اطلاعات در كارت های حافظه اهمیت زیادی دارد و این سرعت ممكن است در چهار حالت مختلف نمایش داده شود. (برخی تولیدكنندگان در هر چهار حالت سرعت كارت را درج می كنند)

توجه داشته باشید برای فیلمبرداری در حالت 4k باتوجه به تعداد فریم های تصویر در هر ثانیه به حافظه جانبی با سرعت بالا نیاز خواهید داشت، زیرا در صورتی كه سرعت كارت حافظه جانبی كم باشد، عملیات نوشتن اطلاعات (ذخیره فریم ها در كارت حافظه) با مشكل مواجه می شود. (فریم ها به سرعت ثبت می شود، اما قابلیت ذخیره سازی در كارت حافظه با همان سرعت وجود ندارد)

كلاس های استاندارد

كلا س های سرعتی كارت های حافظه حداقل سرعت نوشتن روی این كارت ها را مشخص می كند.

در حالت كلی چهار كلاس سرعتی استاندارد تعریف شده كه عبارت است از:

كلاس 2 : حداقل سرعت دو مگابایت برثانیه

كلاس 4 : حداقل سرعت چهار مگابایت برثانیه

كلاس 6 : حداقل سرعت شش مگابایت برثانیه

كلاس 10 : حداقل سرعت ده مگابایت برثانیه

توجه داشته باشید این كلاس ها حداقل سرعت را مشخص می كنند و حداكثر سرعت به موارد دیگری وابسته است. به عنوان مثال از نظر فنی یك كارت حافظه در كلاس 2 می تواند از حداكثر سرعت بیشتری نسبت به كارت حافظه در كلاس 6 برخوردار باشد.

كلاس های اولترا

كلا سهای سرعتی اولترا (UHS) نشا ندهنده  حداقل سرعت نوشتن در كارت های حافظه ای است كه از سرعت باس UHS-II و UHS-I پشتیبانی می كنند. این كلاس ها به دو صورت زیر نمایش داده می شود:

كلاس U1 : حداقل سرعت 10 مگابایت برثانیه

كلاس U3 : حداقل سرعت 30 مگابایت برثانیه

سرعت ارزیابی شده

همان طور كه گفتیم استانداردهای اصلی به حداقل سرعت نوشتن می پردازند و حداكثر سرعت نمایش داده نمی شود. اما در این میان باتوجه به تفاوت های فنی در كلا س های استاندارد و كلا س های اولترا كاملا مشخص است كارت های حافظه اولترا از سرعت بیشتری برخوردارند، ولی برای اطمینان بیشتر مصرف كنندگان، برخی تولیدكنندگان امتیاز دیگری با عنوان Rated Speed را نیز روی كارت های حافظه تولید شده درج می كنند. سرعت ارزیابی شده به حداكثر سرعتی اطلاق می شود كه یك كارت حافظه در شرایط خاص آزمایشگاهی با استانداردهای رعایت شده از سوی سازندگان به خود اختصاص می دهد. این سرعت به موارد بسیار زیادی وابسته است. به عنوان مثال سرعت رایانه، كابل ارتباطی مورد استفاده برای اتصال به رایانه و... در كاهش این سرعت تاثیرگذار خواهد بود.

سرعت ارزیابی شده بر مبنای مگابایت بر ثانیه درج می شود.

سرعت نسبی

سرعت نوشتن اطلاعات روی دیسك های نوری ( سی دی و دی وی دی) بر مبنای سرعت پایه 150 كیلوبایت بر ثانیه نمایش داده می شود. این مقدار سرعت پایه بوده و چنانچه سرعت بیش از این بود باتوجه به افزایش سرعت، مقادیری همچون16x , 4x , 2x  نمایش داده می شد. این استاندارد نمایش سرعت در برخی كارت های حافظه نیز استفاده می شود وبه عنوان مثال چنانچه سرعت درج شده روی یك كارت حافظه به صورت x 100 باشد، سرعتی نسبی انتقال اطلاعات در آن برابر با 15000 = 100 * 150 كیلوبایت یا 15 مگابایت بر ثانیه است. (همچون سرعت ارزیابی شده این مقدار نیز در شرایط ایده آل آزمایشگاهی مشخص می شود)

ظرفیت قابل پذیرش

از دیگر نكات مهمی كه باید به آن توجه داشته باشید حداكثر ظرفیت كارت حافظه قابل پشتیبانی توسط هر دستگاه است. به عبارت دیگر ممكن است یك دستگاه از كارت حافظه با استاندارد SDXC پشتیبانی كند، اما این پشتیبانی لزوما شامل پشتیبانی از كارتی با ظرفیت حداكثر دو ترابایتی نخواهد بود، زیرا ممكن است حداكثر حافظه قابل پشتیبانی دستگاه 64 گیگابایت باشد. (هما نطور كه در مشخصات فنی بسیاری از تلفن های همراه هوشمند به این نكته اشاره می شود)

پس چنانچه قصد دارید كارت حافظه جدیدی خریداری كنید، علاوه بر استاندارد كارت حافظه ، حداكثر ظرفیت قابل پذیرش توسط دستگاه را نیز بررسی كرده و كارتی با ظرفیت مورد نظر را بخرید.

توصیه

همواره برای خرید كارت حافظه سراغ برندهای معتبر بروید و از خرید كارت های حافظه بدون مشخصات فنی یا بدون نام و نشان پرهیز كنید. همچنین توجه داشته باشید در بسیاری از تلفن های همراه، كار تهای حافظه برای ذخیره سازی اطلاعات كاربرد دارند (به جز مواردی كه دوربین دستگاه قابلیت فیلمبرداری با كیفیت k4 را پشتیبانی می كند) و دسترسی به اطلاعات نیازمند سرعت بسیار زیادی نیست. پس شما می توانید كارتی با حداكثر حافظه قابل پذیرش را در كلا س های سرعتی پایین تر بخرید تا به این ترتیب پولتان را بیهوده صرف خرید كارتی با سرعت بالا نكرده باشید.

تشخیص كارت های تقلبی

متاسفانه گوشه و كنار خیابان، دستفرو ش های بسیاری مشاهده می شوند كه كارت های حافظه و حتی فلش مموری های تقلبی می فروشند. این حافظه ها به صورت جعلی ظرفیت مشخص شده روی بسته بندی را به نمایش می گذارند و هیچ گونه استانداردی در آنها رعایت نشده است. ممكن است شما با استفاده از لپ تاپی كه دستفروشان در اختیار دارند ظرفیت ذخیره سازی در حافظه را نیز مشاهده كرده و از صحت آن اطمینان یابید، اما مشكل زمانی مشاهده می شود كه اطلاعات مورد نظر را روی حافظه كپی كنید. مطمئنا پیش از اتمام عملیات كپی متوجه كم بودن ظرفیت واقعی و حتی سرعت بسیار پایین انتقال اطلاعات خواهید شد. تشخیص اصل یا تقلبی بودن كارت های حافظه باتوجه به كیفیت بسیار بالای جعل این كار تها برای كاربران معمولی دشوار است و تنها توصیه ای كه می كنیم این است كه همواره از فروشگاه های معتبر نسبت به خریداری این كار تها اقدام كنید. اما چنانچه لپ تاپ در اختیار دارید و می خواهید این كارت ها را خودتان مورد آزمایش قرار دهید، نرم افزار H2testw در سیستم عامل ویندوز و نرم افزار 3F  در سیستم عامل مك او اس ایكس ابزارهای مناسبی برای تشخیص حافظه های تقلبی به شمار می رود:

H2testw: http://jjo.ir/VJYcHn

F3: http://jjo.ir/EUNAxS