1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00
11 استارتاپ معروف که از گاراژ شروع شدند و بر دنیا حاکم هستند

11 استارتاپ معروف که از گاراژ شروع شدند و بر دنیا حاکم هستند

شرکت های میلیون و میلیارد دلاری مجبور بودند از جایی شروع کنند و در زمینه تکنولوژی ، این "جایی" اغلب یک گاراژ است که همه جا از آن بی خبرند.ولی این فقط شرکت های تکنولوژیکی مانند هِولِت پَکارد (Hewlett Packard) و اَپل (Apple) نیستند که در گاراژ شروع شدند. شرکت های اسباب بازی ، کسب و کارهای مربوط به موتورسیکلت ، یک شرکت شمع سازی شناخته شده ملی و شرکت های معروف دیگر هم شروع های محقری داشتند.در حالی که هِولِت پَکارد (Hewlett Packard) به احتمال قوی استارتاپی است که از گاراژ شروع شده و بیشترین صحبت ها درباره آن می شود ، در دوره های آغازین سیلیکون وَلِی (Silicon Valley) ، شرکت های نام بزرگ دیگری هم کسب و کارشان را در یک فضای کوچک که شما انتظارش را نداشتید ، شروع کردند.
از آمازون (Amazon) و اپل (Apple) تا هارلی دیویدسون (Harley Davidson) و اسباب بازی سازی مَتِل (Mattel) ، همه این استارتاپ های اصطلاحاً گاراژی ، به مراکز قدرتمند چندملیتی تبدیل شده اند.
 
1-آمازون (Amazon)
در سال 1994 یک شخص که سریعاً میلیاردر شد با نام جِف بِزوس (Jeff Bezos) یک فروشگاه کتاب آنلاین را در گاراژ خانه خود واقع شده در واشنگتن ، راه اندازی کرد.
این شرکت اولین کتابش را در سال 1995 تحت آدرس اینترنتی Amazon.com ، فروخت.
در سال 1997 ، جِف بِزوس فروشگاه کتاب آنلاین کوچک خود را عمومی کرد.
امروز ، بِزوس یکی از ثروتمندترین افراد در دنیا و آمازون بزرگترین خرده فروشی آنلاین جهان است.
 
2-اپل (Apple)
استیو جابز (Steve Jobs) و استیو وُزنیاک (Steve Wozniak) ، زمانی که آنها اپل را در سال 1976 راه اندازی کردند ، تنها 21 و 26 سال سن داشتند. آنها با ساخت اولین رایانه اپل در یک گاراژی واقع شده در کالیفرنیا شروع کردند.
50 دستگاه از رایانه های اپل در مدل "رایانه اپل یک وُزنیاک" با قیمت 500دلار به ازای هر کدام ، به یک خرده فروشی محلی فروخته شد.
اِستیوها و تیم کوچکشان 50 رایانه را در 30 روز در گاراژی در کاپِرتینو بصورت دستی ساختند.
امروز ، اپل ارزشمندترین شرکت تکنولوژیکی در جهان است و احتمالاً می تواند اولین شرکت با ارزش بازاری 1000میلیارد دلار بشود.
 
3-دیزنی (Disney)
دیزنی بعنوان یک پارک تفریحی یا حتی یک استودیوی مسحورکننده فیلم در هالیوود شروع به کار نکرد. بجای آن ، والت دیزنی (Walt Disney) شرکتش را 45دقیقه پایینتر از پارک دیزنی لندش (Disneyland) در آناهِیم استارت زد.
دیزنی در لس آنجلس کالیفرنیا زندگی می کرد....زمانی که شرکتش را در گاراژی متعلق به عمویش ، روبرت دیزنی ، راه اندازی کرد.
والت و برادرش رُی ، به خانه عمویشان نقل مکان کرده و اولین استودیوی دیزنی را در گاراژی که به اندازه یک ماشین جا داشت ، راه اندازی کردند.
در آن گاراژ بود که آنها شروع به فیلمبرداری کمدی های آلیس نمودند که بخشی از "آلیس در سرزمین عجایب" اصلی بود.
دیزنی حالا بزرگترین و پرفروش ترین شرکت سرگرمی در جهان است.
 
4-گوگل (Google)

اگر شما از نقشه های گوگل قبل از اینکه آن وجود داشته باشد به منظور یافتن مراکز کار شرکت استفاده کردید ، شما را به سمت گاراژی واقع شده در مِنلوپارک کالیفرنیا هدایت می کرد.
آن آدرس متعلق به سوزان وُژسیکی (Susan Wojcicki) می باشد.
مؤسسان «لَری پِیج (Larry Page) و سِرجِی برین (Sergey Brin)» تصمیم داشتند تا پروژه جانبی خود را به مبلغ 1میلیون دلار به اِکسایت (Excite) بفروشند ، ولی آن شرکت چیزی که توانست به یکی از مشهورترین و سودآورترین شرکتها در دنیا تبدیل بشود را رد کرد.
گوگل حالا صدها میلیارد دلار می ارزد.
 
5-هارلی دیویدسون (Harley Davidson)
در سال 1901 ، ویلیام اِس هارلی 21 ساله ، طرح هایی برای ساخت یک موتور کوچک برای قدرت دهی به یک دوچرخه کشید.
2سال بعد از کشیده شدن آن طرح ها ، هارلی و دوست دوران بچگی اش ، آرتور دیویدسون ، اولین موتورسیکلتشان را در یک گاراژ نامعلوم در میلوایوکیِ ویسکونزین ، ساختند.
این موتورسیکلت در یک پوسته چوبی 10 در 15 فوتی که از دوستشان گرفتند ، ساخته شد.
آنها هارلی دیویدسون را در سال 1903 رسماً تأسیس کردند و امروز ، شناخته شده ترین شرکت موتورسیکلت در دنیاست.
 
6-هِولِت پَکارد (Hewlett Packard)
در سال 1939 ، بیل هِولِت و دِیو پَکارد،HP را در گاراژ متعلق به پَکارد تأسیس کردند. آنها 538دلار داشتند و آن سرمایه گذاری به میلیاردها دلار تبدیل کردند.
آن گاراژ ، که شاید بیشترین صحبت ها درباره آن شده ، در سیلیکون وَلِی (Silicon Valley) ، در پالو آلتوی کالیفرنیا واقع شده است.
اولین محصول آنها یک ارتعاش سنج صوتی بود و یکی از اولین مشتریان آنها والت دیزنی بود که 8 ارتعاش سنج برای توسعه سیستم صدای فیلم فانتازیا (Fantasia) خریداری کرد.
برند HP ممکن است این روزها در حال تلاش برای مناسب ماندن باشد ، ولی شرکت باز هم یک راه طولانی از روزهای تأسیس آن درون یک گاراژ کوچک طی کرده است.
 
7-خودرو های لوتوس (Lotus Cars)
در سال 1948 ، در قرن بیستم ، آنتونی کولین بروس چَپمَن ، Lotus Cars را استارت زد.
شرکت در گاراژی در لندن شروع به کار کرد.
چَپمَن از یک آستین سِوِن (Austin Seven) مدل 1930 و یک مته قدرت برای ساخت Lotus Mark I ، استفاده کرد.
امروز ، Lotus Cars یکی از ستایش شده ترین کارخانجات خودروی مسابقه ای در جهان است.
 
8-مَگ لایت (Maglite)
در سال 1950 ، تونی مگلیکا (Tony Maglica) از کرواسی به آمریکا منتقل شد.
او پول زیادی نداشت تا در سال 1955 ، بعد از پس انداز کردن 125دلار ، شروع به کار خارج از گاراژی در جایی در لوس آنجلس کالیفرنیا نمود.
او ابزار مَگ را در سال 1974 ثبت کرده و اولین چراغ قوه آن را در سال 1979 منتشر کرد.
 
9-ماتِل (Mattel)
هارلود مات مَتسون (Harold “Matt” Matson) و اِلیوت هندِلِر (Elliot Handler) ماتِل را در یک گاراژ نامعلوم در کالیفرنیای جنوبی تأسیس کردند.
آنها بسیار بی پول بودند که شروع به ساخت خانه عروسکی با ضایعات قاب عکس نمودند.
سرانجام خانه های عروسکی آنها شروع به بیشتر فروختن نسبت به قاب های عکسشان کرده و تبدیل به یکی از بزرگترین شرکت های اسباب بازی جهان شد (قبل از لگو (LEGO) از تاریخ 2014).
 
10-شرکت شمع سازی یانکی (Yankee Candle Company)
میشِل کیترِج (Michael Kittredge) در سال 1969 ، زمانی که چیزی را که سرانجام توانست تبدیل به شرکت شمع سازی یانکی بشود را شروع کرد ، فقط 16سالش بود.
این استاد شمع سازی ، شمع معطر خود را در گاراژش با استفاده از مدادهای رنگی ذوب شده ساخت. آنها در اصل بعنوان یک هدیه برای مادرش ساخته شدند.
همسایه ها شمع های او را دوست داشتند و نسبت به خرید محصولات کیترِج ، ابراز علاقه کردند.
4سال بعد ، کیترِج با کمبود جا در گاراژ ماساچوستش (Massachusetts) واقع در هادلی جنوبی مواجه شد و شرکت شمع سازی یانکی را به یک کارخانه قدیمی در هولیوکِ ماساچوست منتقل کرد.
 
11-مایکروسافت (Microsoft)
در سال 1975 ، بیل گیتس (Bill Gates) و پائول آلن (Paul Allen) مایکروسافت را با فقط مقدار کمی از منابع و مقداری فضای گاراژ ، تأسیس کردند.
بر خلاف اپل که هردوی نرم افزار و سخت افزار را توسعه داد ، مایکروسافت روی بازار نرم افزار متمرکز شد.
شرکت در حالی که با IBM کار می کرد ، اولین سیستم عامل خود را با قیمت فقط 80.000دلار ، مجاز کرد.
 
خُب...همانطور که حالا می دانید ، 11 شرکت مشهور که در گاراژ شروع به کار کردند ، حالا صدها میلیون و حتی صدها میلیارد دلار ارزش دارند.
 
 منبع : http://www.businesspundit.com/11-famous-garage-startups-that-rule-the-world

کانال ای سلکت در تلگرام؛ هر روز بروزیم

https://t.me/eselect