1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00
سؤالات متداول درباره رتبه ها و اطلاعات الکسا


سؤالات متداول درباره رتبه ها و اطلاعات الکسا

ما روزانه به سؤالاتی درباره اطلاعات الکسا ، این که چگونه ارزیابی ها انجام می شود ، و اینکه چگونه رتبه ها را محاسبه می کنیم پاسخ می دهیم.

در این بخش ویژه سؤال و پاسخ ، ما برخی از سؤالات متداول در رابطه با موضوعاتی که ذکر شد و همچنین موضوعات دیگر را عنوان می کنیم.

سؤال : پنل اطلاعاتی چیست ؟

پاسخ : پنل اطلاعاتی الکسا دارای اطلاعات ترافیک اینترنت جهان است که به منظور محاسبه رتبه های الکسا و تخمین معیارهایی که تأیید نشده اند مورد استفاده قرار می گیرد. این پنل شامل میلیون ها کاربر اینترنت می باشدکه هرکدام از برخی از 25,000 افزونه متفاوت مرورگرها استفاده می کنند.

سؤال : آیا الکسا مستقیماً هم ترافیک وبسایت را اندازه گیری می کند ؟

پاسخ : بله. الکسا ترافیک سایت هایی را که اسکریپت مخصوص الکسا را نصب کرده و معیارهایشان را تأیید می کنند ، بصورت مستقیم هم اندازه گیری می کند. ترکیب منحصر به فرد اطلاعات پنل ما به علاوه اطلاعات دریافتی از منابع اندازه گیری مستقیم که توسط مدل های آماری پیشرفته ما پالوده می شود ، به ما این امکان را می دهد که اطلاعات را با معیارها و اندازه گیری های قوی به شما ارائه کنیم.

سؤال : رتبه های سایت ها از نظر ترافیک توسط الکسا چگونه تعیین می شوند ؟

پاسخ : میزان ترافیک تخمینی و رتبه ها ، بصورت پیش فرض بر اساس اطلاعات دریافتی از پنل اطلاعات جهانی ما درباره رفتار افرادی که وارد سایت ها می شوند بدست می آید. رتبه با استفاده از یک روش اختصاصی که میانگین تعداد بازدیدکنندگان منحصر بفرد روزانه یک سایت را با تعداد بازدید صفحه ای که در طول 3 ماه گذشته انجام شده تلفیق می کند، محاسبه می شود. سایتی که بیشترین بازدید کننده منحصر به فرد و بازدید صفحه (بصورت ترکیبی) را دارا باشد ، رتبه 1 به آن اختصاص می یابد.

سؤال : چند وقت یکبار رتبه ها بروزرسانی می شوند ؟

پاسخ : روزانه.

سؤال : آیا الکسا زیردامنه ها و صفحه های زیرمجموعه سایت را هم رتبه دهی می کند ؟

پاسخ : رتبه های ترافیکی الکسا فقط برای دامنه های اصلی ارائه می شوند (مثل eselect.ir). ما رتبه دهی جداگانه ای برای صفحه های زیرمجموعه یک دامنه (مثل eselect.ir/category) یا زیردامنه ها (مثل blog.eselect.ir) ارائه نمی کنیم ؛ مگر اینکه قادر باشیم آنها را بعنوان یک صفحه نخست شخصی ، سایت میزبانی شده ، یا بلاگ شناسایی کنیم که بعنوان نمونه می توان به آنهایی که نزد سایت هایی مانند بلاگر (blogspot.com) میزبانی شده اند اشاره کرد. در این صورت ، این سایتها رتبه های ترافیکی برای خودشان (جدا از دامنه میزبانشان) دارند.

سؤال : شما به بازدیدکنندگان منحصر به فرد اشاره کردید. چه هستند و چه تفاوتی با بازدیدها دارند ؟

پاسخ : سؤال خوبی بود ! بازدیدکنندگان منحصر به فرد با تعداد کاربران منحصر به فردی که یک سایت را در روز معین شده بازدید می کنند تعیین می شود. به عبارت دیگر ، بیانگر تعداد افرادی است که سایت شما را در طول یک دوره زمانی مشخص بازدید کردند. شخصی که سایتی را چندین بار در طول دوره زمانی مورد نظر بازدید کند ، فقط یکبار شمارش می شود. از طرف دیگر ، بازدیدها ، دفعات مرورشدن سایت بصورت تک تک هستند. اگر یک بازدیدکننده در طول 30دقیقه از آخرین بازدید صفحه ، صفحه دیگری از سایت شما را ببیند ، بعنوان همان بازدید در نظر گرفته می شود. بازدیدکننده ای که بعد از 30 دقیقه از آخرین بازدید صفحه به سایت شما برمی گردند ، بعنوان یک بازدید جداگانه شمرده می شود.

سؤال : "بازدید صفحه" چیست ؟

پاسخ : یک بازدید صفحه هر زمان که یک صفحه کامل از وبسایت شما دیده شده و یا تازه سازی (refresh – رفرش) می شود، ثبت می شود. تعداد بازدید صفحه ها ، مجموع دفعاتی است که صفحه های وبسایت شما در طول یک دوره زمانی مشخص دیده شده و یا تازه سازی (refresh) شده است.

سؤال : من اخیراً نوساناتی را در رتبه الکسای خود دیدم. آیا درباره نحوه رتبه دهی سایتها تغییری رخ داده است ؟

پاسخ : خیر. هیچ تغییری در نحوه رتبه دهی رخ نداده. ما اخیراً پنل اطلاعاتی خود را به مقدار زیادی گسترش دادیم. این علت مشاهده تغییراتی در سایت شماست. تغییرات پنل داده ها به دلیل تحول استفاده از اینترنت و نیز کاربران آن و همچنین پیشرفت های الکسا به جهت دستیابی به داده های ترافیکی جدید یک اتفاق طبیعی است. صرف نظر از این قضیه ، چیزی در رابطه با نحوه تعیین رتبه توسط الکسا تغییری نداشته است.

سؤال : چرا رتبه سایت من افت داشته ؟ در صورتی که ترافیک سایت من بهتر شده !

پاسخ : تمام سیستم های رتبه دهی که به سایت شما رتبه می دهند ، دیگر سایتها را نیز در نظر می گیرند. بعبارت دیگر ، سیستم رتبه ترافیکی الکسا ، رتبه ای که به سایت شما می دهد را در مقایسه با تمامی سایت های جهان می دهد. برای درک بهتر این مطلب ، یک مثال می تواند کمک کننده باشد ؛ فرض کنید شما در یک مسابقه دو شرکت کرده اید و امروز سوم شده اید. اگر فردا دوباره مسابقه بدهید و در زمان کوتاه تری به پایان برسید ، اگر 3 شخص دیگر از شما سریعتر بدوند ، ممکن است شما این دفعه چهارم بشوید...یعنی با این که شما سریعتر از دفعه قبل دویدید ، ولی چون افراد دیگر از شما سریعتر دویدند ، رتبه شما افت داشته است.

سؤال : خُب یک افزایش در اندازه پنل داده ای الکسا رخ داده است. به من چه ارتباطی دارد ؟

پاسخ : یک پنل داده ای بزرگتر خبر بسیار خوبی است ! این یعنی ما می توانیم ترافیک جهانی اینترنت را بصورت قوی تری داشته باشیم و در نتیجه تخمین های دقیق تری بزنیم ، رتبه دهی و معیارهای ترافیکی با دقت بیشتر داشته باشیم و برای شما بعنوان مشتری خودمان ، توصیه های عملی داشته باشیم. نهایتاً ، شما قادر خواهید بود تا نگاه روشن تر و عمیق تری را در رابطه با تحلیل های مربوط به فضای وب (هم برای خودتان و هم رقبایتان) داشته باشید.

سؤال : آیا عوامل دیگری هم وجود دارد که بر داده های من تأثیر بگذارد ؟

پاسخ : الکسا تلاش می کند تا تخمین های بی  تبعیضی را در مورد ترافیک وب سایت های اینترنت انجام دهد. در هرحال ، ما فهمیدیم که تبعیض ها وجود دارند و پیوسته مدل های آماری خود را برای پی بردن به آنها تنظیم می کنیم. به علاوه ، تعداد و ترکیب بندی و الگوهای استفاده کاربران وب می تواند تخمین رتبه سایتهایی که کمتر از 1000 کاربر ماهانه دارند را دشوار کند. اگر داده های کافی برای تخمین زدن را نداشته باشیم ، اطلاعاتی نمایش نمی دهیم.

سؤال : چطور می توانم دقیق ترین معیارها را برای سایت/سایتهای خود داشته باشم ؟

پاسخ : بهترین راه برای دریافت دقیق ترین معیارها ، تأیید معیارهای سایت می باشد. اگر معیارهای سایتتان تأیید شده باشند ، شما می توانید انتخاب کنید که ارزیابی مستقیمی که از رتبه جهانی و کشوری سایتتان انجام شده است در معرض نمایش عموم قرار گیرد ؛ حتی اگر پنل ما اطلاعات کافی را برای رتبه دهی سایت شما نداشته باشد. علاوه بر این ، صاحبان سایت هایی با معیارهای تأیید شده ، می توانند انتخاب کنند که ارزیابی مستقیمی که از تعداد بازدیدکنندگان منحصر به فرد و بازدید صفحه ها انجام شده بجای رتبه منتشر شود.

سؤال : آیا الکسا به مشترکینی که حق عضویتی پرداخت کرده اند ، رتبه بهتری اختصاص می دهد ؟

پاسخ : خیر.

سؤال : آیا رتبه دهی الکسا با طرفداری از وبسایت های خاص یا داشتن منافعی انجام می شود ؟

پاسخ : مشخصاً خیر. الکسا یک سرویس ارزیابی بی طرف است. ما بیش از 15سال است که در جهت تنظیم دقیق روش ها و اصول خود به منظور ارائه دقیق ترین معیارها و آگاهی ها به شرکت ها برای این که تصمیمات تجاری آگاهانه تری را بگیرند ، فعالیت کرده ایم.

منبع : http://blog.alexa.com/top-questions-about-alexa-answered

هر روز با یک مطلب جدید با شما هستیم؛ با ما همراه باشید.

Mahak 130x400 2