1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00

گوگل داک

6 ترفند گوگل داک برای اندروید و آی او اس

گوگل داك جزو نسل جدید نرم افزارهای آنلاین است كه با آن می توان فایل های متنی، پاورپوینت و اكسل را آنلاین ایجاد كرد و پس از ویرایش به اشتراك گذاشت. اگر ویرایش یا ایجاد فایل های گوگل داك در صفحه نمایش گوشی موبایل چندان چنگی به دلتان نمی زند، این چند ترفند را یاد بگیرید تا كار برایتان راحت تر شود.

در این پست می خواهیم روش بهتر تایپ، ویرایش آفلاین و جستجو هنگام نگارش متن در گوگل داك را در سیستم های عامل آی اواس و اندروید به شما آموزش دهیم.

تایپ آسان بدون برداشتن انگشت

شاید بزرگ ترین مانعی كه برای ساختن اسناد متنی در گوگل داك با آن روبه رو می شوید، تایپ جملات بلند با صفحه لمسی باشد. روش هوشمندانه زیر این كار را راحت می كند.

اگر از كیبورد استاندارد گوگل در تلفن اندروید خود استفاده می كنید، این مراحل را طی كنید:

Settings>Language & input > Google Keyboard > Gesture Typing > Enable gesture typing

تا از قابلیت سوآیپ برای تایپ بهره ببرید. این ویژگی به شما اجازه می دهد بدون برداشتن انگشت خود از روی كیبورد، عبارات مورد نظر را تایپ كنید. این روش بسیار راحت تر از فشار روی تك تك حروف كیبورد به صورت جداگانه است. گزینه دیگر (و تنها گزینه برای كاربران آی او اس) نصب كیبورد گروه سوم مانند SwiftKey یا Swype است.

 دسترسی به ابزارهای ویرایش

وقتی ویرایش در گوگل داك را شروع كنید، فقط كافی است در صفحه اصلی Docs روی سند ضربه بزنید و بعد دكمه آبی رنگ Edit را در گوشه پایین صفحه فشار دهید تا اینترفیس كوچك Google Docs برای كارهای ضروری شامل صفحه  كلید و هفت دكمه ویرایش (بولد، ایتالیك، آندرلاین، دو دكمه همترازی و دو دكمه برای فهرس تها) دیده شود. اما اگر بخواهید فرمت یك پاراگراف را تغییر دهید یا اندازه فونت را عوض كنید چه؟

برای این كار بالای صفحه نمایش را به پایین بكشید تا به ردیف ابزارهای ویرایش در بالای صفحه نمایش شامل دكمه های Undo ، Redo و a+ برای افزودن گرافیك ها، جدول ها و دیگر المان ها، منوی سه نقطه (جایی كه ویژگی های متعدد، ابزار فایند اند ریپلیس و دیگر موارد وجود دارند) و از همه مهم تر دكمه انتخاب فرمت متن دسترسی پیدا كنید. روی كلید فرمت ضربه ای بزنید تا فونت ها و اندازه شان، به كارگیری شیوه های متن، تغییر رنگ های متن و پس زمینه ها، تورفتگی پاراگراف ها و فضای بین خطوط را تغییر دهید.

انتخاب تصاویر از وب (برای اندروید)

نیازی نیست بین اپلیكیشن داك و مرورگر وب خود در حركت باشید تا قطعه مناسب كلیپ آرت را پیدا كنید. به جای آن پایین صفحه را به بالا سوآیپ كنید تا ابزارهای ویرایش ظاهر شود، دكمه +  را انتخاب كنید سپس وارد Image شوید و From web را انتخاب كنید. اكنون تصویری را كه می خواهید را در وب پیدا كنید و بعد Insert بزنید. وقتی این كار را انجام دادید، تصویری كه انتخاب كرده اید، به طور خودكار دانلود شده و روی سند شما paste خواهد شد و نیازی به جابه جایی بین مرورگر و داك نیست.

جست وجو هنگام نوشتن (برای اندروید)

وقتی گوگل داك را در دسكتاپ باز می كنید اغلب پنجره مرورگر دومی برای جستجوهای سریع وب باز است. متاسفانه استفاده از دو پنجره باز در صفحه نمایش كوچك موبایل كمی سخت و وقتگیر است.

اما ویژگی Research در نسخه اندروید گوگل داك بسیار كارآمد است. تنها باید روی منوی سه نقطه در گوشه بالای سمت راست صفحه ضربه ای زده و بعد Research را انتخاب كرده سپس عبارتی را كه می خواهید در گوگل جستجو كنید، وارد كنید. وقتی این كار را انجام دادید، نتایج جستجوی شما در پنجره ای در نیمه پایین صفحه نمایان خواهد شد، گوگل داك شما نیز هنوز در نیمه بالای صفحه قابل مشاهده است.

به علاوه برای استفاده ساده تر از Research می توانید متن، لینك یا تصاویر را انتخاب كرده Insert را زده تا آنها مستقیم در سند و دكمه وردتان پیست شود. اگر می خواهید تایپ را شروع كنید ، پنجره Research به صورت نوار باریك آبی رنگی در بالای كیبورد دیده می شود، روی  آن ضربه ای بزنید تا به حالت اول (full size) بازگردد.

 آفلاین كار كنید

با وضع نابسامان اینترنت ایران می توانید فایل های گوگل داك را آفلاین داشته باشید و آنها را حتی بدون وای فای یا اتصال سلولار نگاه و ویرایش كنید و همین كه دوباره به اینترنت وصل شدید تمام تغییرات در گوگل درایو سینك خواهد شد. اگر فهرست اسناد خود را در صفحه اصلی گوگل داك می بینید، تنها روی دكمه منوی سه نقطه كنار سندی كه می خواهید ذخیره كنید ضربه ای بزنید و بعد Keep Offline را انتخاب كنید. اگر اكنون در سندی كه می خواهید ذخیره كنید، هستید باید روی دكمه منوی سه نقطه در بالای سمت راست صفحه ضربه زده سپس Keep Offline را انتخاب كنید.

 مرور تغییرات پیشنهاد شده

یكی از ویژگی های محبوب گوگل داك امكان ویرایش suggest در سند به اشتراك گذاشته شده است. به محض این كه تغییرات پیشنهادی خود را اضافه كنید، كاربر دیگر گوگل داك كه سند مشابهی را به اشتراك گذاشته، می تواند تغییرات شما را قبول یا رد كند.

خبر بد این كه نمی توانید ویرایش های پیشنهادی خود را در نسخه آی او اس و اندروید گوگل داك انجام دهید. اما خبر خوب این است كه كاربران موبایل گوگل داك می توانند ویرایش های پیشنهاد شده را كه توسط كاربر دیگری انجام شده مرور، قبول یا رد كنند. تنها باید روی بخش های مشخص شده متن در گوگل داك ضربه بزنید. اگر ویرایش پیشنهاد شده را انجام داده اید، از شما سوال خواهد شد كه تغییر را می پذیرید یا رد می كنید؟ ضمن این كه هر پیشنهاد اضافه شده به متن با تگ " hidden suggested " یادداشت خواهد شد.