1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00
غول های اینترنتی جهان - قسمت آخر

غول های اینترنتی جهان - قسمت آخر

پی پل - PayPal

پی پل یا پی پال یک شرکت آمریکایی است که در زمینه تجارت الکترونیکی و سامانه انتقال وجه الکترونیکی آن فعالیت میکند. سامانهٔ پی پال پرداخت و انتقال وجه را از طریق اینترنت و بصورت آنی ممکن میسازد و جایگزین مناسبی برای شیوه های سنتی نقل و انتقال وجه نقد همانند چک و حواله پولی است. پی پل یکی از بزرگترین شرکتهای پرداخت الکترونیکی در سرتاسر جهان است.پی پل در سال ۱۹۹۸ تأسیس شد و عرضه اولیه سهام این شرکت در سال ۲۰۰۲ اتفاق افتاد.یک حساب پیپال میتواند از طریق حساب بانکی، دفاتر خدمات مالی و یا کارت اعتباری شارژ شود. دریافت کنندگان از طریق پی پال نیز میتوانند پول خود را از طریق چک، واریز به حساب خود در پی پال و یا واریز به حساب بانکی دریافت کنند .

پی پال روند پرداخت برای خریدهای اینترنتی، سایت های حراج و سایر کاربردهای اقتصادی را با دریافت هزینه انجام میدهد. همچنین ممکن است برای انتقال و دریافت پول نیز هزینهای دریافت دارد که بسته به مقدار پول جابجا شده است. هزینه ها بسته به نوع ارز انتقالی، شیوه انتقال، کشور ارسال کننده، کشور دریافت کننده و مقدار پول جابجا شده متغیر هستند.

همچنین خریدهای انجام 
شده در سایت ای بی با کارت اعتباری و از طریق پی پال، اگر فروشنده و خریدار هرکدام از نوع ارز متفاوتی استفاده کنند، شامل هزینه های مازاد خواهد بود. پیپال از ضوابط و قوانین بسیار سخت و دقیق مالی برخوردار است تا از پول شویی و انتقال درآمدهای غیرمشروع جلوگیری کند.

در سوم اکتبر
۲۰۰۲ ، پیپال به عنوان یک شرکت جانبی کاملا به مالکیت ای بی درآمد. دفاتر مرکزی پی پال در شهر سن خوزه، ایالات متحده آمریکا و در مجاورت دفاتر شرکت ای بی مستقر هستند.

امروزه پی پال در ۱۹۰ بازار فعالیت میکند و بیش از ۲۳۲ میلیون حساب دارد که بیش از ۸۷ میلیون آن فعال هستند. پی پال به مشتریان اجازه میدهد تا به ارسال، دریافت و نگهداری پول در ۲۴ ارز مختلف بپردازند. پی پال در ۲۱ کشور دفتر منطقه ای دارد.

قابل ذکر است که شرکت پی پال به تبعیت از قوانین ایالات متحده در زمینه تحریم ایران، به کاربران ایرانی سرویس دهی نمیکند. در فروردین ماه ۱۳۹۴ دولت آمریکا پی پال را به علت نقض تحریمهای ایران و چند کشور دیگر هفت میلیون دلار جریمه کرد.
کشورهای غنا، ترکیه، پاکستان، عراق، افغانستان و همچنین کشورهایی که در لیست تحریم های اقتصادی ایالات متحده هستند از دریافت خدمات از طریق پی پال محروم هستند.

واتس اپ - WhatsApp 

واتس اپ یک برنامه پیامرسانی فوری برای تلفنهای هوشمند است. این برنامه توسط شرکت سهامی واتس اپ ساخته شده است. مؤسس شرکت و سازنده این برنامه یانکوم است. پیامرسان WhatsApp سامانه ای نرم افزاری برای گوشی های هوشمند آندروید، آیفون،نوکیا، و بلکبری و سیمبین است. این پیامرسان از ارتباط دیتا و یا WLAN  برای فرستادن پیام استفاده میکند.

این پیام رسان در دی ماه ۱۳۹۴ اعلام کرد که برای همیشه رایگان خواهد 
بود پیش از آن این سرویس پیام رسانی تنها سال اول رایگان بود و پس از آن ۰.۹۹ دلار در سال باید پرداخت می شد. همچنین مدیر واتس اَپ در تاریخ ۱۸ فروردین ۹۵ اعلام کرد که تمامی پیامها و تماس های این مسنجر به صور کامل رمز نگاری می شوند. واتس اپ و نرم افزارهای شبیه به آن امروزه با گسترش اینترنت همراه، جایگزینی برای اس ام اس یا پیامهای متنی کلاسیک شده اند.

واتس اپ 
در سال ۲۰۱۳ در سراسر جهان ۴۵۰ میلیون کاربر داشته که حداقل ماهی یکبار آنلاین بوده اند. در اوایل فوریه ۲۰۱۶ واتس آپ اعلام کرد که تعداد مشترکهای شبکه از مرز یک میلیارد نفر گذشت. افزون بر توانایی فرستادن متن ساده میتوان فایلهای رایانهای مانند پی دی اف، نگاره، آوا و ویدیو را با واتس اپ فرستاد.

در تاریخ ۱ بهمن سال ۱۳۹۲ اعلام شد این برنامه ماهانه ۴۳۰ میلیون 
کاربری که حداقل در ماه یک بار استفاده میکند دارد و روزانه بیش از ۵۴ میلیارد پیام کوتاه جابه جا می کند که با توجه به این آمار رکورد ارسال پیام کوتاه در روز در جهان شکسته شد.

در تاریخ ۱۹ 
فوریه ۲۰۱۴ شرکت فیسبوک اعلام کرد که واتس اپ را به قیمت ۱۹ میلیارد دلار خریداری کرده است که از این مبلغ ۴ میلیارد دلار به صورت نقدی و ۱۵ میلیارد دلار به شکل سهام فیسبوک به مالکان آن پرداخت شده است.

سال ۲۰۱۴ میلادی مؤسس واتساپ نیز به لطف تصاحب این 
شرکت توسط فیسبوک، به جمع میلیاردی ها پیوسته است.

با ورود این شبکه به ایران، موافقان و مخالفان متعددی اقدام به اظهارنظر در خصوص آن پرداختند. قوه قضائیه ایران و کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه دو نهاد حکومتی بودند که با اعتقاد به این امر که شبکه های اجتماعی تلفن همراه، دارای محتوای مجرمانه هستند، از ضرورت فیلترینگ این قبیل محصولات سخن گفته و وزارت ارتباطات دولت یازدهم را به دفعات، مکلف به فراهم سازی مسدودسازی این قبیل نرم افزارهای ارتباطی نموده است.

با اینحال، محمود واعظی، وزیر ارتباطات 
دولت یازدهم، همواره در مقابل این درخواست قوه قضائیه مخالفت کرده و مخالفت صریح حسن
روحانی با فیلترینگ این شبکه اجتماعی را پشتوانه خود در عمل نکردن به درخواست قوه قضائیه دانست. با شکل گیری و گسترش سریع پیامهای نامناسب در تابستان ۱۳۹۳ در واتساپ و وایبر، قوه قضائیه ایران در شهریور همان سال تصمیم گرفت مهلت یک ماهه ای به وزارت ارتباطات در خصوص فیلترینگ این شبکه اجتماعی بدهد که در صورت عدم مسدودسازی آن، برخورد قضائی با وزیر ارتباطات و سایر مسئولان این وزارتخانه، در دستور کار این قوه، قرار داده خواهد شد.


ساوندکلاود - SoundCloud

ساوندکلاود یک سکوی توزیع صدا به صورت برخط است که در برلین آلمان پایه گذاری شد. این وبگاه امکان بارگذاری، اشتراک گذاری و ترویج صداهایی که توسط کاربرانش ساخته میشود را فراهم می آورد.

پروژهٔ ساوندکلاود در ابتدا در استکهلم سوئد شروع شد 
اما در اوت ۲۰۰۷ توسط دو سوئدی با نامهای Alex Ljung و Eric Wahlforss در آلمان بنیانگذاری شد.در ژوئیهٔ ۲۰۱۳ این وبگاه ۴۰ میلیون کاربر ثبت شده و ۲۰۰ میلیون شنونده داشته است.

سی نت - CNET

سینت  یک رسانه آمریکایی اینترنتی تکنولوژی است که اخبار، مقالات و بلاگهای مختلفی را در زمینه فناوری و ابزارهای پر مصرف الکترونیکی را بررسی، ارائه و یا منتشر میکند.

سینت در سال ۱۹۹۴ تأسیس شد. این شرکت در ابتدا فقط به عنوان یک رسانه کوچک در رادیو و  شلبی بونی  و  هالسی مینر توسط 
تلویزیون آغاز به کار کرد. 

از زمان تأسیس سی نت تا بحال این رسانه بارها توسط شرکت ها و افراد مختلف خریداری شده است؛ که در نهایت در ۱۵ مه ۲۰۰۸ شرکت سی بی اس  تمایل خود را برای خریداری سی نت با مبلغ  ۱ / ۸ میلیارد دلار اعلام کرد. این معامله در ۳۰ ژوئن همان سال انجام شد و سی نت بطور کامل به مالکیت سی بی اس در آمد.

سی بی اس هم اکنون مالک حوزه های فراوانی با نام های شناخته شده 
و تأسیس شده توسط سی نت است از جمله:
download.com, downloads.com, upload.com, news.com, search.com, TV.com, mp3.com, chat.com, computers.com, help.com shopper.com, radio.com  علاوه بر همه اینها سی نت در حال حاضر دارای شعبه های 
مختلفی در مناطق گوناگون جهان از جمله: استرالیا، چین، فرانسه، آلمان، ژاپن، جنوب شرق آسیا، آسیا، ترکیه، تایوان و انگلیس است.

اسپاتیفای- Spotify 

اسپاتیفای یک سرویس پخش آهنگ است. این سرویس برای اولین بار در سوئد بنیانگذاری شد. اسپاتیفای هم اکنون در چندین پلتفرم مختلف از جمله ویندوز ، اندروید ،IOS ، ویندوزفون و... قابل دسترس است، همچنین نسخه پلیر تحت وب آن نیز برای عموم در دسترس است.

اسپاتیفای در 23 آوریل 2006 توسط دانیل ایک و مارتین لورنزتون راه اندازی شد.

وال مارت - Walmart

والمارت شرکت خرده فروشی آمریکایی است، که دارای بزرگترین شبکه فروشگاه های زنجیرهای موادغذایی، سوپرمارکت ها و هایپرمارکت ها در جهان میباشد.

این شرکت 
در سال ۲۰۱۲ پس از شرکت های رویال داچ شل و اکسانموبیل در رتبه سوم از بزرگترین شرکت های جهان قرار گرفت.

در سال مالی ۲۰۱۳ شرکت والمارت با درآمدی معادل ۴۶۹ میلیارد دلار، به عنوان 
بزرگترین شرکت جهان بر پایه میزان درآمد، شناخته شد .

وال مارت در سال 1962 توسط سام والتون بنانهاده شده است. مؤسس این فروشگاه؛ "سام والتون" است، که در سال ۱۹۱۸ در کینگفیشر، اکلاهما زاده شد و تا ۵ سالگی در مزرعه پدرش کار میکرد. پس از آن، به دلیل مشکلات اقتصادی، به همراه سایر اعضای خانواده، مزرعه پدری را رها کردند و برای تجارت، رهسپار مناطق مختلف آمریکا شدند. سام و برادرش؛ باد والتون، اولین فروشگاه تخفیف دار را، در سال ۱۹۶۲ به صورتی ساده و سنتی، در آرکانزاس راه اندازی کردند.

در سال ۲۰۱۱ در رتبه بندی انجام شده، توسط مجله فورچون، شرکت وال مارت در فهرست فورچون جهانی ۵۰۰ رتبه اول از بزرگترین شرکتهای عمومی جهان را به خود اختصاص داد.

این شرکت 
همچنین، با بیش از دو میلیون کارمند، بزرگترین کارفرمای خصوصی جهان به شمار میآید.

شعبه 
مرکزی آن، در بنتونویل، آرکانزاس، در ایالات متحده آمریکا قرار دارد. شرکت والمارت، در سال ۱۹۷۲ بعنوان یک شرکت عمومی، وارد بازار بورس نیویورک شد درحال حاضر شرکت والمارت، همچنان در مالکیت "خانواده والتون" بوده، که با دارا بودن ۴۸ ٪ درصد از سهام این شرکت، کماکان کنترل آنرا در دست دارند.

این شرکت، با دارا بودن بزرگترین 
شبکه خرده فروشی، یکی از با ارزشترین شرکتهای جهان محسوب میشود.

شرکت والمارت، دارای ۸.۵۰۰ شعبه، در ۱۵ کشور بوده، که تحت ۵۵ نام تجاری فعالیت 
می نمایند.

این شرکت، با نام تجاری "والمارت"، در ایالات متحده آمریکا فعالیت میکند؛ که شامل 
تمامی ۵۰ ایالت به اضافه پورتوریکو میباشد.

در کشور مکزیک؛ با نام تجاری "والمکس"، در 
بریتانیا؛ با برند "آسدا"، در ژاپن؛ با نشان تجاری "سیو" و در کشور هند؛ با نام تجاری "بستپرایس"،
فعالیت میکند.

شرکت والمارت در کشورهای آرژانتین، برزیل و کانادا نیز، سرمایه گذاری های 
گوناگونی با نامهای تجاری مختلف انجام داده است .

با وجود اینکه نام تجاری والمارت، در آمریکای شمالی مرکزیت دارد و برند شناخته شده ای
میباشد، ولی این شرکت، فعالیتهای تجاری گوناگونی در کشورهای خارج از آمریکای شمالی انجام میدهد، که فعالیتهای اقتصادی آن، در بریتانیا، آمریکای جنوبی و جمهوری خلق چین بسیار موفق بوده و از جمله فعالیته ای ناموفق والمارت، میتوان به سرمایه گذاریهای این شرکت، در
کشورهای آلمان و کره جنوبی، اشاره کرد.

در حال حاضر اس. رابسون والتون؛ ریاست هیئت مدیره 
وال مارت را برعهده دارد و از ماه فوریه ۲۰۱۴ داگ مکمیلان جایگزین مایکل دوک در جایگاه
مدیر عاملی بزرگترین شرکت جهان گردید. شمار کارکنان والمارت بیش از ۲.۲ میلیون نفر میباشد.

ویمیو - Vimeo

ویمیو یک سایت به اشتراکگذاری ویدیو آمریکایی است، که کاربران میتوانند ویدیو آپلود کنند، به اشتراک بگذارند و تماشا بپردازند.

ویمیو توسط جیک لادویک و زک کلین در 
ماه نوامبر ۲۰۰۴ تاسیس شد .آنها در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ با احترام ویمیو را ترک کردند.

اسم ویمیو توسط جیک لادویک خلق شد 
که از تغییر در کلمه ویدیو (Video) ، و با قرار دادن کلمه "me" به معنی "من"به عنوان ارجاعی به کاربر محور بودن سایت و همچنین وارو واژه ای از کلمه "movie" به وجود آمده است .

شرکت آیایسی ویمیو را در آگوست سال ۲۰۰۶ خریداری کرد.

بیزینس اینسایدر - Business Insider

بیزنس اینسایدر نام وبگاه خبری آمریکایی است که در خصوص تجارت و اخبار فناوری است که مقر اصلی در آن در نیویورک واقع است.

مؤسس بیزنس اینسایدر کوین پی. رایان است که سابقه 
تأسیس دیگر وبسایت های مشهوری چون دابل کلیک را در کارنامه خود دارد.

این وبگاه بیشتر 
درزمینه آنالیز و بررسی خبرهای تجارت و انتشار اخبار داغ فعالیت میکند.

در ژوئن ۲۰۱۲ بیزنس 
اینسایدر ۵.۴ میلیون بازدیدکننده داشت.

همچنین در ژانویه ۲۰۱۴ نیز نیویورک تایمز گزارش داد 
که آمار ترافیک این وبسایت قابل مقایسه با آمار وال استریت ژورنال است .

افراد دخیل در این سایت پس زمینه ها مختلفی دارند. سردبیر بیزنس اینسایدر، هنری بلاجت دانش آموخته دانشگاه ییل است که پیشتر در وال استریت مشغول به کار بود. جیم ادواردز، سردبیر ارشد این وبگاه نیز سابقه همکاری با ادویک را دارد.