1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00
غول های اینترنتی جهان -1

غول های اینترنتی جهان - قسمت اول

گوگل - Google

شرکتی با سهامی عام است که در زمینهٔ جستجوی اینترنتی، رایانش ابری و تبلیغات سرمایه گذاری 
میکند. این شرکت توسط لری پیج و سرگئی برین تأسیس شد که هر دوی آنها در دانشگاه استنفورد به عنوان دانشجوی دکترا حضور داشتند و با نام مردان گوگل شناخته می شدند.
گوگل در ابتدا به عنوان یک شرکت خصوصی در ۴ سپتامبر ۱۹۹۸ ثبت شد و فروش اولیه سهام آن در ۱۹ اوت ۲۰۰۴ انجام شد. لری پیج و سرگئی برین و اریک اشمیت قبول کردند که به مدت بیست سال، یعنی تا سال ۲۰۲۴ در کنار هم کار کنند.

در ۱۵ سپتامبر سال ۱۹۹۷ دامنه google.com ثبت شد و در سپتامبر ۱۹۹۸ در واقع اولین دفتر کار گوگل راه اندازی شد و این شرکت رسما به ثبت رسید. فلسفهٔ شرکت گوگل بر پایه اصولی خودمانی همچون "شما میتوانید بدون شرارت پول به دست آورید"، "شما میتوانید بدون کت و شلوار جدی باشید " و "کار کردن باید چالش انگیز و چالش باید شوخی و سرگرمی باشد"  استوار است.

یوتیوب - Youtube 

دوّمین وبگاه پرطرفدار دنیا پس از گوگل و پیش از فیسبوک و بزرگترین شاخهٔ گوگل است که در نوار ابزار این وبگاه دیده میشود . یوتیوب معروفترین وبگاه بارگذاری و تماشای ویدئو است که توسط سه کارمند سابق پیپل در فوریه سال ۲۰۰۵ ایجاد شد. چاد هرلی، استیو چن، و جاوید کریم پس از موفقیتهای وبگاه فلیکر، تصمیم به ایجاد یوتیوب گرفتند .

این شرکت در سان برونو، کالیفرنیا است. این سایت به کاربران اجازهٔ بارگذاری، مشاهده و اشتراکگذاری ویدئو و با استفاده از تکنولوژی ادوبی فلش ویدئو و اچتیامال ۵ انواع ویدئوها مانند کلیپهای فیلم، کلیپهای تلویزیون و کلیپهای موسیقی و هم چنین ویدئوهای وبلاگها، ویدئوهای اوریجینال کوتاه و ویدئوهای آموزشی را نمایش میدهد.

این وبگاه قابلیت پشتیبانی از ویدئوهای 
سه بعدی و آناگلیف را دارد و با فرمتهای مختلفی از جمله فلش ویدئو سازگاری دارد. ویدئوهای این شرکت را میتوان در پلیاستیشن ۳ ، وی، و ایکسباکس لایو نیز تماشا کرد. نسخهٔ تلفن همراه این وبگاه به صورت یک نرمافزار بر روی پلت فرم اندروید نیز در دسترس است .

ویدئوی چارلی انگشت منو گاز گرفت پربازدیدترین ویدئوی یوتیوب است که در ماه مه سال ۲۰۱۱ بیش از ۳۷۵ میلیون بار بازدید شد. ویاکوم از شرکتهای علیه یوتیوب بود که با رای دادگاه به منظور انتشار ویدئوهای خصوصیاش در این وبگاه، ۱ میلیارد دلار از یوتیوب خسارت گرفت. این
وبگاه مجهز به سیستم تشخیص حق تکثیر است و ویدئوهای نقض حق تکثیر را بر روی وبگاه منتشر نمیکند. البته این سیستم گاهی اوقات دچار اشتباه میشود.

فیس بوک - Facebook

یک سرویس شبکهٔ اجتماعی برخط است که در ۴ فوریه سال ۲۰۰۴ میلادی توسط مارک زاکربرگ و دوستانش ادوآردو سوری، اندرو مککالم، داستین مسکوتیز و کریس هیوز در دانشگاه هاروارد به وجود آمد. در ابتدا نام نویسی در این تارنما به دانشجویان دانشگاه هاروارد محدود بود، اما با گذشت زمان د ر آن برای دانشگاههای شهر بوستون، آیوی لیگ و دانشگاه استنفورد نیز گشوده شد. پس از افزوده شدن دانشگاههای مختلف و دبیرستانها به لیست مجاز عضویت در فیسبوک، عضویت در آن به تدریج در دسترس تمامی افراد بالای ۱۳ سال در سراسر دنیا قرار گرفت.

در ماه می سال ۲۰۰۵ ، شرکت اکسل پارتنرز ۱۲٬۷ میلیون دلار و جیم بریر ۱ میلیون دلار در این وبسایت سرمایه گذاری کردند. در ماه ژانویه سال ۲۰۰۹ میلادی فیسبوک عنوان پراستفاده ترین سرویس شبکهٔ اجتماعی را از آن خود کرد و مجلهٔ انترتینمنت ویکلی نیز آن را در صدر لیست
بهترینهای دهه قرار داد.

فیسبوک در ۸ ماه می سال ۲۰۱۲ میلادی شروع به فروش سهام خود در نزدک کرد و به یک شرکت عمومی تبدیل شد. این وبسایت با درآمد ۵٬۱ بیلیون دلاری در سال ۲۰۱۲ وارد لیست فرچون ۵۰۰ شد و در سال ۲۰۱۳ در ردهٔ ۴۲۶ ام قرار گرفت.

فیسبوک در فوریه ۲۰۱۴ شرکت پیامکرسانی واتس اپ را به قیمت ۱۹ میلیارد دلار خریداری کرد. تایج یک مطالعه در انگلستان نشان داده که در حدود یک پنجم تا یک سوم طلاقهای این کشور، به فیسبوک در دادخواست طلاق اشاره شده و موجب نارضایتی یکی از طرفین را فراهم آورده.

جولیان آسانژ مؤسس وب سایت ویکی لیکس میگوید:
فیسبوک تنفر آمیزترین ابزار جاسوسی است که تاکنون ایجاد شده است. هر کس که نام و مشخصات دوستان خود را به شبکه اجتماعی فیسبوک اضافه میکند باید بداند که به شکل رایگان در خدمت دستگاه های اطلاعاتی آمریکاست و این گنجینه اطلاعاتی را برای آنها تکمیل میکند.

به گفتهٔ وی فیسبوک یک گنجینه اطلاعاتی بسیار بزرگ از نام و پیشینهٔ افراد است که کاربران آن را به شکل داوطلبانه در اختیار این شبکه اجتماعی قرار میدهند ولی این ابزار توسط دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا مورد بهره برداری قرار میگیرد. دسترسی این دستگاه های اطلاعاتی به اطلاعات ذخیره شده در فیسبوک آن را به یک ابزار خطرناک بدل کرده است.


بایدو - Baidu 

یک وبگاه جستجوگر چینی است که دارای ۵۷ خدمات گوناگون از جستجو تا شبکههای اجتماعی میباشد. این وبگاه دارای قابلیت جستجو در اینترنت، عکس و فایلهای صوتی مانند MP3 و... را میباشد. از دیگر قابلیتهای این وبگاه نوشتن عبارت مورد نظر به خط پین یین و برگرداندن آن به
طور خودکار به چینی نوشتاری و جستجو بر اساس آن میباشد.
این موتور جستجوگر در سپتامبر 
۲۰۱۱ ششمین وبگاه پربازدید دنیا و پربازدیدترین وبگاه چین بوده است. بایدو ۷۴۰ میلیون صفحه، ۸۰ میلیون عکس و ۱۰ میلیون فایل چند رسانهای را به صورت ایندکس دارد.

یاهو - Yahoo

یک شرکت آمریکایی چند ملیتی است که در زمینهٔ اینترنت و نرمافزار فعالیت دارد و دفتر مرکزی آن در سانیویل، کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکا است. یاهو یکی از بهترین سایتهای اینترنتی است که امکانات زیادی مانند موتور جستجوی یاهو، ایمیل یاهو، یاهو! مسنجر، اخبار یاهو، گروه یاهو، پاسخ یاهو، تبلیغات، نقشه های آنلاین، اشتراک گذاری ویدئو و عکس، ورزش های فانتزی و شبکه های اجتماعی را در اختیار کاربران اینترنت گذاشته است.

کلمه یاهو،مخفف کلمات(Yet Another Hierarchical Officious Oracle با این حال یکی دیگر از اوراکل ناخواسته سلسله مراتبی است)
اصطلاح سلسله مراتبی توضیح میدهد که چگونه پایگاه یاهو در لایهٔ دایرکتوری مرتب شده بود.اصطلاح اوراکل به معنی منبع حقیقت و حکمت و اصطلاح است. اصطلاح ناخواسته نیز به جای آن که به معنای عادی کلمه در نظر گرفته شود،در واقع توصیه به کارمندان یاهو است که برای گشت و گذار در وب، از جستجوگر یاهو استفاده کنید.

یاهو توسط جری یانگ و دیوید فیلو در ژانویه سال ۱۹۹۴ تأسیس شد و در تاریخ ۱ مارس ۱۹۹۵ ،بین مردم شناخته شد. در تاریخ ۱۳ ژانویه ۲۰۰۹ ، یاهو، کارول بارتز را که مدیر اجرائی سابق دریافت رمز عبور بود، به عنوان مدیر اجرائی و رئیس جدید و عضو هیئت مدیره یاهو منصوب کرد.

در روز ۶ سپتامبر ۲۰۱۱ ، کارول بارتز برکنار شد و تیم مورس به عنوان مدیرعامل موقت شرکت برگزیده شد. در ۴ ژانویه ۲۰۱۲ ، اسکات تامپسون، رئیس سابق پی پال، مدیر اجرائی ارشد یاهو شد. در ۱۳ می ۲۰۱۲ ، اسکات تامپسون برکنار شد و راس لوینسون به عنوان مدیرعامل، موقتا
جایگزین او شد و در حال حاضر وی مدیرعامل یاهوست.

به گفتهٔ منابع خبری، در ماه حدود ۷۰۰ میلیون نفر از وب سایت یاهو بازدید میکنند. یاهو خود نیز ادعا میکند در هر ماه در بیش از ۳۰ زبان، بیش از نیم میلیارد نفر مصرفکننده را جذب کرده است.

در سپتامبر ۲۰۱۳ ، یاهو! اعلام کرد که با ایران قطع ارتباط خواهد کرد و در همین راستا، نام ایران از فهرست کشورهایی که هنگام نام نویسی پست الکترونیک دیده میشود حذف شده است. بدین ترتیب کاربران مقیم ایران با توجه به سیستم جدید عضویت در پست الکترونیک یاهو! مبنی بر ضرورت واردکردن شماره تلفن کاربر، نخواهند توانست در آن حساب جدید باز کنند. گفته میشود دسترسی به سرویس یاهو! مسنجر نیز برای کاربران ایرانی غیرفعال خواهد شد.

در سپتامبر ۲۰۱۴ ، یاهو! با واردکردن نام ایران داخل فهرست پیششماره کشورها در صفحهٔ ثبت نام،امکان ساخت حساب کاربری را برای کاربران ساکن ایران فراهم نمود.