1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00
تاریخچه اینترنت-2

تاریخچه اینترنت از سال 1980-2015

1980:

پرلمن پروتکل 21S-IS را برای مسیریابی بسته های آی پی طراحی کرد.

دکتر بری لینر به عنوان مدیر دارپا به پایه گذاری برد فعالیت های اینترنت ( 22IAB ) کمک کرد، که منجر به مجموعه ای از استاندارد های تکنیکی برای اینترنت شد.

1981 :
دانی کان شبیه ساز بصری را برای اجرا بر روی آرپانت سازگار ساخت، اولین برنامه کاربردی شبکه های سوئیچینگ بسته تبدیل به برنامه های زمان واقعی شد.

1982 :
تئوس هگان شبکه یونیک اروپا را به عنوان سرویس دایال آپ EUUG ، که اولین شبکه گسترده( WAN )عمومی در اروپا بود را راه اندازی کرد که با 4 ستون فقرات کار میکرد.کیلنام چان ، پرفسوری از دانشگاه کیئو ژاپن ، اولین کانکشن ارتباطی اینترنت را در اسیا را تحت عنوان SDN توسعه داد. و این کار او باعث الهام گرفتن دیگران و رشد اینترنت در این منطقه شد.

1983:
از ابتدای ژانویه سال 1983 ، هر کامپیوتری که درخواست اتصال به شبکه ARPANET را داشتند ملزم به رعایت پروتکل TCP/IP  شدند و این هسته اولیه اینترنت می باشد .

پائول مکاپرتیس سیستم نام دامنه را ابداع کرد.

1984:
دکتر جون پوستل ( Dr. Jon Postel ) در این سال ایده خود را در رابطه با دامنه های اینترنتی شامل .com , .org , .gov , .edu و .mil در مجموعه مقالات خود توسط Internet Engineering Task Force منتشر نمود .

در سال 1984 بالغ بر 180 دانشگاه، مرکز صنعتی و بخش های علوم کامپیوتر به CSNET پیوسته بودند.

دکتر جان مورای که به عنوان پدر اینترنت ژاپن شناخته می شود شبکه یونیکس دانشگاهی ژاپن را توسعه داد.

اولین ایمیل در آلمان از امریکا در 3 آگوست 1984 دریافت شد. ورنر زورن نقش حیاتی در این رخداد داشت او از کسانی بود که در رشد اینترنت در آمان نیز نقشه مهمی داشت.

1985 :
در این سال NFSNET که اولین شبکه کامپیوتری باز برای حمایت از تحقیقات و آموزش عالی بود توسط دکتر استفن ولف راه اندازی شد.

در این سال دنیس جننینگز ( Dennis Jennings ) در بنیاد ملی علوم ( National Science Foundation ) تعیین نمود که TCP/IP می بایست برای هر شبکه اجباری باشد.

1986 :
در ژانویه سال 1986 در ساندیاگو 21 نفر از کسانی که متخصص در طراحی ، تحقیقات و مهندسی اینترنت داشتند جلسه ای تاریخی را برگذار کردند این گروه بعد ها نیروی وظیقه ی مهندسی اینترنت 25IETF نامگذاری شد.

1987:
سرینیواسان رمانی نقش کلیدی در شبکه تحقیقات و آموزش (ERNET) در هند داشت و تلاش کرد ERNET در گاهی برای ورود اینترنت به هند باشد.

CompuServe: بصورت تصادفی فناوری استفاده از تصویر  Graphics Interchange Format ) Gif )را در این سال منتشر نمود .

1988 :
در سال 1988 در موسسه ی تکنولوژی آسیا ( AIT ) دکتر کانچانا دامنه .TH را برای کشور تایلند ثبت کرد.

ون جیکوبسون الگوریتمی را برای کنترل تصادم در پروتکل انتقال اینترنت(TCP) ارائه داد که هنوز در 90 درصد میزبانان اینترنت استفاده می شود.

1989 :
شرکت The World به عنوان اولین ارائه دهنده خدمات اینترنت ( Internet Service Provide = ISP ) اولین خدمات " تجاری " اتصال اینترنت از طریق Dial-up را ارائه نمود. پس از آن شرکت های Netom و Panix نیز اقدامتی مشابهی انجام دادند .

برستر کال اولین سیستم انتشار اینترنتی را تحت عنوان 26WAIS راه اندازی کرد که می توان آن را اولین موتور جستجوی اینترنتی دانست.

1990 :
استفان کینت اولین شبکه باز امن را راه اندازی کرد.

لینوس تراولدز لینوکس را ساخت.

ترو تاکاشی کمک کرد که اینترنت به ژاپن بیاید و همچنین کمک کرد که اینترنت در سراسر آسیا رشد کند.

1992 :
سازمان تحقیقات و علوم شبکه ( CREN ) پروتکل World Wide Web را منتشر نمود. در همین سال بنیاد علوم ملی ( NSFNET ) سرعت شبکه خود را به 44.739 Mbps ارتقا داد . 

وینتون سرف و رابرت کان جامعه اینترنت را پایه گذاری کردند.

1993 :
مارک اندریسن ( Mark Andreessen ) در دانشگاه ایالتی ایلینویز ، " Mosaic for X که یک رابط گرافیکی برای World Wide Web محسوب می شد را ارائه نمود. وی در سال بعد Netscape را راه اندازی نمود و همچنین شرکت وی لایه امن ( SSL ( Secure Socket Layer را توسعه داد و که به کد گذاری داده ها می پردازد.

دکتر جان سیوفی تکنولوژی DSL را توسعه داد و پدر DSL نام گذاری شد.

1994 :
شرکت بزرگ و معروف پیتزا هات ( Pizza Hut ) اولین فروش آنلاین را بر روی وب سایت خود ارائه نمود .

اولین سند برای درخواست (RFC) نوشته شد.

1995 :
این سال برای ایرانی ها از جایگاهی ویژه برخوردار است، چرا که پیر امیدیار ایرانی الاصل در این سال اولین سایت خرید و فروش اینترنتی یعنی AutionWeb را ارائه نمود که البته بعده ها به eBay تغییر نام داد .

برندنبرگ و تیمش روی فرمت فایل های صوتی کار کردند و آن ها را فشرده ساختند و فرمت MP3 را ایجاد کردند.

1996 :
در ماه ژانویه 1996 پروژه ی تحقیقاتی گوگل توسط سرگی برین و لری پیج که هر دو دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد بودند آغاز شد.

هات میل ( Hotmail ) راه اندازی شد و در سال بعدی توسط ماکروسافت به قیمت 400 میلیون دلار خریداری شد .

انتقال صدا در اینترنت : در این سال دکتر هنینگ سچولزرین 27 پروتکل VoIP را توسعه داد.

1998 :
در 4 سپتامبر 1998 گوگل با ورود سرمایه اندی بکتولشم ( Andy Bechtolsheim ) از sun microsystem به سهامی عام تبدیل گردید .

در این سال ابزاری ظهور کرد که به کاربران غیر حرفه ای کمک میکرد تا بتوانند در وب مطالب خود را ارائه دهند این ابزاری چیزی نبود جز بلاگ.

1999 :
استاندارد شبکه ( Wi-Fi ( Wireless Internet Technology معرفی گردید. در همین سال شون فانینگ ( Sean Fanning ) در حالی که تنها 18 سال داشت، نپستر ( Napster ) را خلق نمود که اولین بار ایده شبکه p2p را برای اشتراک گذاری موزیک پیاده سازی نمود .

2001:
در این سال اولین دانش نامه آزاد اینترنت یعنی ویکی پدیا ( Wikipedia ) توسط جیمی ولز انتشار یافت .

2003 :
شرکت بزرگ اپل ، فروشگاه موزیک آنلاین iTunes را راه اندازی نمود که با وجود اینکه تنها 200 هزار موزیک را در خود جای داده بود در مدت 24 ساعت فروش 250 هزار نسخه از آهنگ های خود را به ثبت رساند .

2004 :
در اول آوریل این سال گوگل ، سرویس ایمیل خود را با نام Gmail راه اندازی نمود که با فضای 1GB ارائه می شد در حالیکه Yahoo و Hotmail تنها با فضای 4 و 2 مگابایت ارائه می شدند. حتی برخی تصور کردند که اعلامیه گوگل ، دروغ اول آوریل بوده است .

2005 :
یوتیوب ( YouTube ) در این سال راه اندازی شد ، که انقلابی در دنیای ویدئو آنلاین محسوب می گردد و گوگل در سال بعد یوتیوب را به ارزش 1.6 میلیارد دلار خریداری نمود .

2006 :
این سال را باید سال شبکه های اجتماعی نامید، چرا که در این سال ، دام ساگولا ( Dom Sagolla) شبکه محبوب توئیتر ( Twitter ) را معرفی نمود و شبکه اجتماعی فیس بوک ( Facebook ) که این زمان تنها محدود به شبکه دانشجویان بود برای استفاده عموم آزاد گردید .

2007:
وب سایت تامبلر ایجاد شد.( Tumblr ) پلتفورم میکروبلاگینگ و یک وبگاه ارایه دهنده خدمات شبکه اجتماعی است که توسط شرکت تامبلر راه اندازی و اداره میشود. ویژگی اصلی تامبلر آسانی در استفاده و داشتن امکانات متفاوت برای کاربران خود است تا بتوانند در قالبهای مختلف پستهای کوتاه خود را بیان کنند. این وبلاگها اصطلاحا تامبلاگ نام دارند. کاربران میتوانند وبلاگ دیگران را دنبال کنند مگر اینکه یک کاربر بلاگ خود را خصوصی کرده باشد. "

2008:
تعداد کاربران فیس بوک از کاربران مای اسپیس بیشتر شد.

2009 :
فیس بوک لایک را خلق کرد .

ترافیک انتقال داده موبایل از ترافیک انتقال صدا در ماه عبور نمود و برای اولین بار حجم ترافیک داده های تلفن همراه به عدد یک میلیارد گیگابایت رسید .

وب سایت سینا 28 ویبو در 14 آگوست 2009 را اندازی شد این سایت ترکیبی از توییتر و فیس بوک است که در کشور چین مورد استفاده ی عموم کاربران اینترنت است.

2010:
توییتر سیستم اسپانسری خود را راه اندازی کرد.

در این سال ، با راه اندازی سرویس ابر سرور ، خدمات رایانش ابری برای نخستین بار در ایران توسط پارس پک ارائه گردید که مورد استقبال هزاران علاقمند به دنیای فناوری اطلاعات در ایران قرار گرفت .

2011 :
پین ترست راه اندازی شد.

گوگل سرویس گوگل پلاس را راه اندازی کرد.

اسنپ چت راه اندازی شد.

اسکایپ محبوبترین شبکه ارتباط تصویری بر پهنای اینترنت توسط ماکروسافت به ارزش 8.5 میلیارد دلار خریداری شد.

2012 :
تعداد کاربران سایت فیس بوک به یک میلیارد نفر رسید.

پین ترست لقب سریعترین سایت در دست یابی به 10 میلیون کاربر را بدست اورد.

2013 :
توییتر به 500 میلیون کاربر رسید.

یوتیوب کانال های پولی را راه اندازی کرد.

2014:
فیس بوک واتس اپ را خریداری کرد.

2015:
در این سال پین ترست 30 زبان و 70 میلیون کاربر دارد.