1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00
تاریخچه اینترنت-1

تاریخچه اینترنت از سال 1957- 1978


1957 :

لیکلایدر در سال ۱۹۵۰میلادی پس از علاقه مند شدن به فناوری اطلاعات از آزمایشگاه روانشناسی صدا در دانشگاه هاروارد به ام آی تی رفت. در ام آی تی او در کمیت های مشغول به خدمت شد که آزمایشگاه لینکلن را تأسیس کرد و بر روی پروژه SAGE کار میکرد. در سال ۱۹۵۷ میلادی او نایب رئیس شرکت بی بی ان (BBN) شد. در آنجا بود که اولین محصول ۱PDP را خرید و نخستین نمایش عمومی اشتراک زمانی را هدایت نمود.

1958 :
افتتاح پروژه اسپوتنیک توسط اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی زنگ خطر را برای ایالات متحده به صدا درآورد تا با تأسیس آرپا یا مؤسسه پروژه های تحقیقاتی پیشرفته 9 در سال ۱۹۵۸ میلادی پیشروی در زمینه فناوری را بازیابد.

همچنین در این سال آزمایشگاه بل مودم 10 را اختراع کرد.

1961 :
لئونارد کلینراک استاد دانشگاه کالیفرنیا تئوری های زیربنایی شبکه های بسته را در سال ۱۹۶۲میلادی ارائه داد.

1962 :
جی . سی ار لیکلایدر 11 دست نوشته هایی در مورد مفهوم بین کهکشانی شبکه 12 از شبکه هایکامپیوتری می نویسد و اولین رئیس پروژه ی کامپیوتری آرپا 13 می شود.

1963 :
اولین نسخه از کد اسکی در این سال ارائه شد . کدهای اسکی در کامپیوترها، وسایل ارتباطی و هر وسیله دیگری که با متن سروکار دارد، برای نمایش متون استفاده میشوند. تمام مجموعه کارکترهای نسل جدید (مانند یونیکد و UTF ) از اسکی نشأت میگیرند.هر کاراکتر اسکی دارای یک کد عددی معادل است.

1965 :
در تلاشی جداگانه، دونالد دیویز نیز، در آزمایشگاه ملی فیزیک انگلیس مفهوم راهگزینی بسته کوچک را کشف کرده بود. او نخستین بار آن را در ۱۹۶۵ میلادی مطرح نمود. کلمات بسته و راهگزینی بسته در واقع توسط او ابداع شدند و بعدها توسط استانداردها پذیرفته و به کار گرفته شدند. هم چنین در این سال آرپا بر روی مطالعه روی شبکه های تعاونی از کامپیوترهای اشتراک زمانی سرمایه گذاری کرد.

1965:
لورنس رابرتز و توماس میرل اولین شبکه گسترده 14 ، ارتباطی با فاصله زیاد به صورت دایل آپ بین کامپیوتر TX-2 در ماساچوست و کامپیوتر Q-32 در کالیفرنیا، را ایجاد کردند.

1966 :
لورنس رابرتز در سال 1966 شبکه های تعاونی از کامپیوترهای اشتراک زمانی را در آزمایشگاهشبکه ساخت.مسئول کامپیوتر های پروژه ی آرپا رابرت تیلیور 16 پروژه ی آرپانت را راه اندازی کرد که اساس اینترنت فعلی است.

1967 :
لورنس رابرتز مسئول آرپانت مباحث را ارائه داد و اولین طراحی آرپانت را روی کاغذ تحت این عنوان طراحی کرد: " شبکه با چند کامپیوتر و ارتباط بین کامپیوتر ها" . وزلی کلارک پیشنهاد کرد که شبکه با یک قطعه متصل جلوی کامپیوتر اصلی با نام "پردازنده پیام رابط" متصل شود. تکامل پردازنده های پیام رابط همین روتر های امروزی اند.لئونارد کلینراک تئوری مسیریابی سلسله مراتبی را در سال ۱۹۶۷ میلادی ارائه کرده بود،مفاهیمی که زمینه ساز گسترش اینترنت به شکل امروزی آن شدند.

1967:
دونالد دیویس 17 از آزمایشگاه فیزیک ملی در انگلستان مقاله ی خود را در مورد سوئیچینگ بسته ارائه داد.

1969 :
پس از کار فراوان، سرانجام در ۲۹ اکتبر ۱۹۶۹ دو گره اول آنچه که بعدها آرپانت شد به هم متصلشدند. این اتصال بین مرکز سنجش شبکه کلینراک در دانشکده مهندسی و علوم کاربردی UCLA و سامانه NLS داگلاس انگلبرت در مؤسسه تحقیقاتی SRI International در پارک منلو در کالیفرنیا برقرار شد. سومین مکان در آرپانت مرکز ریاضیات تعاملی Culler-Fried در دانشگاه کالیفرنیا،سانتا باربارا بود و چهارمی دپارتمان گرافیک دانشگاه یوتا بود.

1970 :
دونالد دیویز همچنین یک شبکه راهگزینی بسته به نام Mark I در سال ۱۹۷۰ میلادی در انگلستان ساخته بود. پرفسور پیتر کریستین از کالج دانشگاهی لندن اولین گره از آرپانت اروپا را با آی پی بین قاره ای قابل اتصاف ، شروع کرد.

1972:
در این سال شبکه IMP رشد کرد و 15 گره داشت.لوئیس پورزین تلاش کرد CYCLADES را که نسخه ی فرانسوی آرپانت بود را توسعه دهد.
در این سال همچنین ری تامپسون از BBN طرحی ابداع کرد که بوسیله آن برنامه بتوان پیام را بین شبکه های توزیع شده ارسال کرد. انتخاب نشان @ برای جدا سازی محلی از جهانی به صورت info@host است.

1973 :
توسعه چیزی که امروزه از آن تحت عنوان TCP/IP توسط گروهی به مدیریت وینتون سرف از استنفورد و رابرت کان، با نام دارپا 19 شکل گرفت.

1974:
در این سال وینت کرف ( Vint Cerf ) و باب کان ( Bob Kahn ) از کلمه اینترنت ( Internet ) در مقاله خود با عنوان Transmission Control Protocol استفاده نمودند .

1976:
کابل اترنت ( Ethernet Cable ) و کابل کواکسیال ( Coaxial Cables ) برای اولین بار در سال 1376 توسط دکتر رابرت متکالفه ( Robert Metcalfe ) اختراع شدند. این اختراع تحول شگرفی در انتقال داده محسوب می شد و می توان گفت که مهمترین عامل در توسعه و شکل گیری یک شبکه محلی (LAN) بوده است .

1977 :
لورنس لندوبر 20CSNet را ایجاد کرد. SNETC شبکه ای بود برای همه دانشگاه ها و مراکز تحقیقات صنعتی کامپیوتر امریکا.

1978:
اولین اسپم ( Spam ) در این سال توسط گری تورک ( Gary Thuerk ) به 400 کاربر ARPANET ارسال گردید که نمونه ای از مینی کامپیوتر ها را تبلیغ می نمود .