1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00

امواج وای فای
امواج بازیگوش

كمتر كسی را می توان یافت كه در خانه خود برای اتصال به اینترنت از كابل شبكه استفاده كند. وجود گوشی های هوشمند و تبلت ها باعث شده شبكه بی سیم وای فای بیش از پیش عمومیت یابد.

استفاده از وای فای برای اتصال به شبكه و اینترنت به قدری محبوبیت یافته كه حتی برخی سازندگان لپ تاپ ها نیز در برخی تولیدات خود پورت مخصوص اتصال كارت شبكه را حذف كرده و تنها گزینه اتصال به اینترنت در این دستگاه ها، استفاده از وای فای است. آنچه باید در ذهن داشته باشید این است كه نمی توان یك راه حل قطعی برای شرایط مختلف معرفی كرد.مدیریت و در دسترس ساختن امواج وای فای گاهی ساده و بدون دردسر نبوده و ممكن است مدتی زمان ببرد تا بتوان به یك راه حل خوب برای مشكل و محدودیت به وجود آمده رسید. این هفته قصد داریم برخی از این راه حل ها را مرور كرده و ببینیم در دنیای امروز به كمك چه ابزارهایی می توان امواج وای فای را تقویت و تجربه ای بهتر از كار در یك شبكه بی سیم را فراهم كرد.

راه سرراست

اتصال وای فای از امواج رادیویی برای انتقال اطلاعات استفاده می كند و هما نطور كه همه ما تجربه كرده ایم، استفاده از آن دردسرهای مختلفی دارد. با فاصله گرفتن از روتر بی سیم سیگنال ضعیف تر می شود و برخی مناطق از خانه حتی ممكن است نقطه كور باشد و هیچ آنتنی در آن نقطه یافت نشود. تداخل امواج هم مساله دیگری است كه كاربران ممكن است با آن مواجه شوند.

سرراست ترین راه ممكن برای دستیابی به پوش شدهی بالاتر استفاده از یك روتر بی سیم قدرتمندتر است. البته این پیشنهاد را زمانی می توان راه حلی مناسب دانست كه در حال حاضر از یك روتر ضعیف استفاده كرده و به این موضوع واقف باشید. قطعا یك روتر ساده با یك آنتن داخلی نمی تواند جوابگوی یك خانه یا اداره با مساحت 200 مترمربع باشد و استفاده از یك روتر بهتر با تعداد آنتن های بیشتر و قدرت بالاتر، تاثیر بهتری روی كارایی شبكه بی سیم خواهد داشت. همچنین اگر روتر فعلی شما قابلیت تعویض آنتن دارد، ممكن است استفاده از یك آنتن قدرتمندتر پوش شدهی بهتری برایتان فراهم كند.

پل بزنید

گاهی شرایطی وجود دارد كه حتی استفاده از روتر بی سیم قدرتمندتر یا تعویض آنتن نیز نمی تواند راهگشا باشد. برای مثال زمانی كه بخواهید اینترنت بی سیم را به طبقات مختلف یك ساختمان برسانید، تكیه بر تنها یك روتر بی سیم چندان منطقی به نظر نمی رسد و ممكن است نتواند به شكلی صحیح نیاز شما را برآورده كند. یك روش استفاده از یك روتر مجزا در هر طبقه و اتصال آن روتر بی سیم به روتر اصلی به كمك كابل شبكه است.

با آنكه استفاده از كابل راه حلی مطمئن است، اما این راه حل همواره كارساز نیست و بسیاری از اوقات دوست داریم تا هرچه بیشتر خود را از شر كابل های دست و پا گیر خلاص كنیم. به همین دلیل باید از ابزاری به نام Access Point و حالت Bridge استفاده كرد. زمان را هاندازی این دستگاه در مكان مورد نظر، باید شماره شناسه (آدرس MAC ) روتر اصلی به همراه نام شبكه ب یسیم و رمز عبور آن را به یاد داشته باشید تا بتوانید مشخص كنید شما باید به كدام روتر بی سیم Access Point متصل شود.

پس از برقراری ارتباط م یتوانید از شبكه ب یسیم با برد بهتر در مكانی كه در نظر گرفت هاید نهایت لذت را ببرید. نكت های كه در زمان باید ب هخاطر بسپارید این است Bridge استفاده از كه این دستگا هها نیز از شبكه ب یسیم برای نقل و انتقال اطلاعات بهره برده و بهتر است در مكانی قرار گیرند كه بتوانند به شكلی مطمئن اطلاعات با روتر ب یسیم انتقال دهند. همچنین نوع و تعداد آنتن مورد استفاده م یتواند در كارایی Access Point آن و میزان پوش شدهی تاثی رگذار باشد.

تكرار

ابزار دیگری كه برای افزایش برد شبكه بی سیم می توان به كار برد ، Repeater نام دارد كه با Range Extender نیز شناخته می شود. نام ظاهر این سری از دستگاه ها دقیقا مشابه با یك  Point Access  است و اغلب ، بسیاری از Point Access ها قابلیت فعال شدن در حالت Repeater را نیز دارند. (روی جعبه دستگاه یا صفحه مشخصات دستگاه در سایت سازنده، این مساله ذكر شده است) راه اندازی Repeater مانند  راه اندازی  Bridge است و دوباره باید این نكته را به یاد داشته باشید كه این دستگاه را جایی بگذارید كه همپوشانی خوبی با سیگنال روتر بی سیم اصلی ها داشته باشد. یكی از محدودیت های  Repeater افت پهنای باند انتقال اطلاعات به نصف است، زیرا بخشی از پهنای باند صرف انتقال اطلاعات با روتر بی سیم اصلی شده و به همین دلیل ممكن است با افت سرعت در انتقال اطلاعات مواجه شوید.

جادوی برق

دو راه حلی كه تاكنون درباره آنها صحبت كردیم، راه حل هایی نسبتا ارزان قیمت هستند، اما راه سومی هم وجود دارد كه هزینه آن بالاتر است، اما به شكلی جالب می تواند نیاز ما را برآورده كند. نام این ابزارها  Power line دارد و به كمك كابل های برق، اطلاعات را در شبكه انتقال می دهند. Power line ها معمولا در بسته بندی دو تایی به Power line فروش می رسند. برای راه اندازی یكی از آنها را به پریز برق وصل كرده و به كمك یك كابل شبكه آن را به روتر اصلی متصل می كنید. سپس  Power line دوم را در مكان مورد نظرتان به یك پریز برق خالی وصل كرده و سیگنال شبكه در آن اتاق قابل دسترس می شود.

Power line ها در انواع مختلفی عرضه می شود. برخی از آنها تنها دارای یك اتصال شبكه برای وصل كردن آنها به سوئیچ یا یك روتر و Point Access  هستند. برخی دیگر نیز خود یك Access Point داخلی داشته و كاربر را از خرید ابزارهای مجزا بی نیاز می كنند. راه اندازی Power line ها نیز بسیار ساده است و به دانش خاصی نیاز ندارد. سیم های برق خانه نیز از قبل درون دیوار تعبیه شده اند و دیگر لازم نیست با كابل كشی و دردسرهای آن سر و كله بزنیم.

چند نكته در استفاده از Power Line ها وجود دارد كه رعایت آنها می تواند به بهبود كاركرد آنها كمك كند. اول از همه اینكه Power line باید مستقیم به پریز برق متصل شود.اتصال Power line به سه راهی های محافظدار می تواند باعث مختل شدن سیگنال شبكه شود. همچنین با افزایش فاصله قدرت سیگنال انتقالی نیز افت می كند. در حالت تئوری گفته می شود Power line ها می توانند تا فاصله 300 متری اطلاعات را انتقال دهند. با این حال بهتر است برای حفظ كیفیت در سطحی قابل قبول ، فاصله را به كمتر از 200 متر كاهش دهید. همچنین نوع سیم كشی خانه نیز در كیفیت شبكه ساخته شده به كمك line Power  تاثیرگذار است.

خانه های قدیمی با سیم كشی قدیمی پتانسیل كمتری در استفاده صحیح از Line Power  ها دارند. همچنین اتصال Power line به مدار اصلی خانه می تواند روی بهبود قدرت سیگنال تاثیرگذار باشد. توصیه آخر اینكه بهتر است از  line Power های مشابه برای استفاده در شبكه خانگی استفاده كرد تا به بهترین شكل با یكدیگر هماهنگ بوده و دردسر كمتری ایجاد كنند.

 بهترین راه حل

حتما تا الان به این نتیجه رسیده اید كه هیچ راه حلی با بهترین نتیجه برای بهبود پوشش دهی شبكه بی سیم وجود ندارد. ابزارهای موجود هر یك مزایای خودشان را دارند، اما در عین حال محدودیت های مختلفی نیز به همراه می آورند كه باید به نحوی با آنها كنار آمد. با این حال شناخت این ابزارها می تواند قدمی مناسب برای آشنایی با انواع راه حل ها برای بهبود پوشش دهی شبكه بی سیم بوده و به شكل بهتری ما را یاری كند. به یاد داشته باشید هیچ ابزار بی سیم كامل نبوده و گاهی باید مجموعه ای از آنها در كنار هم به كار گرفت تا به نتیجه مطلوب رسید.