1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00

آشنایی با دوازده تا از بزرگترین خرید های تاریخ تکنولوژی

آشنایی با دوازده تا از بزرگترین خرید های تاریخ تکنولوژی

دلایل زیادی برای خرید و فروش ها و کلاً معاملات رخ داده و همینطور ممکن در دنیای تکنولوژی وجود داره. به خدمت درآوردن استعداد های مشغول بکار در یک کمپانی، از بین بردن یک رقیب در حال رشد، دسترسی و مالکیت یک اختراع یا محصول مبتکرانه تکنولوژی و ... . البته این خرید ها در کمترین حالت اگر هیچ منفعتی نداشته باشد به جهت خوراک بسیار خوبی که برای رسانه ها ایجاد می کنند یک تبلیغات موثر برای شما هستند.

 خرید EMC2

1-     خرید EMC توسط DELL به مبلغ 67 میلیارد دلار

خرید کمپانی ای ام سی توسط دل به مبلغ 67 میلیارد دلار در حال حاضر پرچم دار بزرگترین و گرانترین خرید تاریخ تکنولوژی است. ای ام سی که ارائه دهنده سرویس های ذخیره اطلاعات است در این معامله سهام خود را به مبلغ 33 دلار یعنی 30% بالاتر از ارزش حال حاضرشان بفروش رساند. طبق گفته ها حتی مدیران ارشد دو سازمان نیز در جریان این خرید قرار نداشتند و همه چیز بطور خیلی محرمانه بین مدیرعامل های دو سازمان یعنی مایکل دل و جو توچی صورت گرفت شاید رقبای زیاد دل که آنها هم خواهان خرید ای ام سی بودند موجب این کار شد. با این خرید شرکتدل که در تمرکز اصلی اش بر روی تولید کامپوتر های PC است به یکی از قدرتمند ترین کمپانی های ذخیره سازی اطلاعات و سرورهای مجازی تبدیل خواهد شد.

خرید لینکدین

2-     خرید شبکه اجتماعی Linkedin توسط Microsoft به مبلغ 27 میلیارد دلار

مایکروسافت طی قراردادی به 27 میلیارد دلار شبکه اجتماعی تخصصی لینکدین را تصاحب کرد. این خرید بزرگترین خرید شرکت مایکروسافت تاکنون است. و دومین خرید تاریخ تکنولوژی از نظر مالی است. اما قطعاً مایکروسافت پس از تجربه تلخ و شکست مالکیت یک شبکه اجتماعی با شبکه اجتماعی yammer این بار با اهداف بزرگی به سراغ لینکدین به عنوان ژنوم شخصیت حرفه ای این کره خاکی  آمده است. لینکدین در حال حاضر 430 میلیون کاربر داشته و هر ثانیه یک کار بر جدید به این شبکه اجتماعی اضافه می شود. در آمد سال 2015 لینکدین معادل 3 میلیارد دلار بوده و پیش بینی می شود این درآمد در سال 2016 به 3.6 میلیارد دلار برسد.

خرید واتس اپ

3-     خرید ایلیکیشن WhatsApp توسط Facebook به مبلغ 19 میلیارد دلار

فیس بوک با این قیمت 19 میلیاردی چیزی بیشتر از یک اپلیکیشن موبایل را خریداری کرد. فیس بوک با واتس آپ به 450 میلیون کاربر آن دسترسی پیدا کرد که با احتساب 500000 کاربری که به تلگرام مهاجرت کردند و 200000 کاربری که به Threema و شمار کاربرانی که به پیام رسان های دیگر کوچ کردند صرفاً ناخنک کوچکی به توده انبوه کاربرانی که به واتس آپ چسبیده اند زده شده است. بدون شک اگر دنبال قاتل SMS می گردید واتس آپ متهم ردیف اول است. این اپلیکیشن پیام رسان ضمن سادگی و قابل اعتماد بودن همواره در صدد ارائه امکانات منحصر بفرد دیگر جهت حفظ سهم اش از بازار مخصوصا در مقابل رقبای تازه وارد چینی است.

خرید متورلا

4-     خرید Motorola توسط Google  به قیمت 12.5 میلیارد دلار

قبل از خرید واتس آپ توسط فیس بوک، تاج گران ترین خرید تکنولوژی با خرید کمپانی تولید موبایل موتورولا در سال 2011 بر روی سر گوگل قرار داشت. خریدی به رقم 12.5 میلیارد دلار. گوگل بخاطر این معامله و تصاحب 17000 اختراع ثبت شده در موتورولا مانند تکنولوژی ارتباط وایرلس، برگ برنده بزرگی در مقابل اپل بدست آورد. در اواسط سال 2011 گوگل 1000 اختراع تکنولوژیک کمپانی IBM که عمدتاً اختراعات سخت افزاری بود را به چنگ آورد اما در عوض نزدیک به 6000 اختراع ثبت شده گروه Nortel را در بخش ارتباطات از راه دور از دست داد و اختراعات این گروه با مبلغ 4.5 میلیارد دلار در اختیار رقبایش یعنی اپل و مایکروسافت قرار گرفت. اما خرید موتورولا، گوگل را در این رقابت نسبت به رقبایش پیش انداخت و امروز گوگل  یکی از بزرگترین صاحبان دانش و پتنت ارتباطات و شبکه است.

خرید Autonomy

5-     خرید Autonomy  توسط HP  به قیمت 10.3 میلیارد دلار

کمپانی HP درسال 2011 شرکت Autonomy که یک شرکت تولید کننده نرم افزار های سازمانی است را به مبلغ 10.3 میلیارد دلار خریداری نمود. در انتهای سال 2012 HP اعلام کرد که ارزش این معامله به این میزان نبوده و پول اضافی از این بابت پرداخت شده است. و علت آن دست بردن شرکت Autonomy در دفاتر حسابداری شرکت است. در همین راستا مدیرعامل و مسئول تنظیم این قرار داد اخراج شد. البته سرمایه گذار و مدیر عامل  Autonomy همه این موارد را تکذیب کردند اما  زمانی که Autonomy موفق به دست یابی به درآمد هدف گذاری شده اش نشد دوباره جنگی داخلی عجیبی در HP شکل گرفت و همه انگشت اتهام را بسوی یکدیگر گرفتند.

خرید اسکایپ

6-     خرید Skype  توسط Microsoft به قیمت 8.5 میلیارد دلار

قبل از اینکه مایکروسافت در سال 2011 ، اسکایپ را به عنوان یک نرم افزار ارتباطات تصویری خریداری کند eBayدر سال 2005 آنرا به مبلغ 3.1 میلیارد دلار خریداری کرده بود. بعد از آن eBay با 40% ضرر آنرا به یک سرمایه گذاری خصوصی فروخت. اما درست زمانی که گوگل و فیس بوک هیچ استقبالی نسبت به اسکایپ نشان ندادند مایکروسافت ورود اسکایپ را به خانواده اش خوشامد گفت و با مبلغ 8.56 میلیارد دلار آنرا خریداری نمود. اگر چه در آن زمان Skype با تنها 8 میلیون کاربر تعداد کاربرانی به مراتب کمتر از مسنجر آنلاین ویندوز داشت اما بلافاصله مایکروسافت با نصب پیش فرض Skype روی تمام ویندوزهایش آنرا به سومین کانال ارتباط تصویری دنیا تبدیل نمود. Skype در سال 2012 یعنی یکسال بعد، 800 میلیون دلار درآمد  را نصیب مایکروسافت نمود. البته این درآمد به سبد درآمدی مایکروسافت کمک چندانی نمی کند اما در مقایسه با سایر خرید های مایکروسافت مانند خرید کمپانی تبلیغات آنلاین aQuantive در سال 2007 به مبلغ 6.3 میلیارد دلار یک خرید بسیار موفق بحساب می آید.

خرید Sum Microsystems

7- Oracle کمپانی Sum Microsystems را به مبلغ 7.4 میلیارد دلار خریداری کرد.

اوراکل بعد از خرید سان مایکرو سیستمز به مبلغ 7.4 میلیارد دلار توانست مالکیت Java را بدست آورد در کنار Java نیز مالکیت سیستم عامل سولاریس (Solaris) و MySQL که سان مایکرو سیستمز دو سال قبل آنها را به مبلغ 1 میلیارد دلار خریداری کرده بود از آن اوراکل شد. با این اقدام اوراکل دو تهدید جدی را از پیش پای خود  برداشت و البته دست آی بی ام را از آنها کوتاه نمود. ناگفته نماند مشخص نیست به چه علتی اوراکل بعد از خرید سان مایکرو سیستمز هسته اصلی مهندسان این کمپانی از جمله جمله خالق جاوا، جیمز گوسلینگ (James Gosling)، خالق XML، تیم بری (Tim Bray)، مدیر عامل شرکت جاناتان شوارتز و رئیس دفتر منبع باز، سیمون فیپس (Simon Phipps) را از دست داد.

در اوت 2010، جاوا توسط اوراکل، قفل شده و سپس بارگذاری می شود. آنگاه است که اوارکل از گوگل برای "کپی رایت و نقض ثبت اختراع" بر سر استفاده از جاوا در پلت فرم آندروید خود شکایت می کند و غرامت 6.1 میلیارد دلاری را از این بابت طلب می کند/ البته پس از اینکه یک هیئت قضایی گوگل را از این اتهام مبری نموده اوارکل از دریافت خسارت صرف نظر نموده و اعلام می کند: ترجیح می دهیم این پرونده را بایگانی کنیم تا دوباره درخواست تجدید نظر نماییم.

خرید نوکیا

8- Microsoft کمپانی Nokia را به مبلغ 7.2 میلیارد دلار خریداری کرد.

در اواسط سال 2013 کمپانی که دورانی نامبر وان شرکت های تولید کننده cellphone در جهان بود توسط مایکروسافت به مبلغ 7.2 میلیارد دلار خریداری می شود. خرید کمپانی که روزگاری 250 میلیارد یورو ارزش و 80 درصد بازار موبایل را در اختیار داشت به مبلغ 7.2 میلیارد دلار گواهی از شکستی تلخ برای مدیران نوکیا می دهد مدیرانی که در طول نشست خبری فروش این کمپانی بطور غم انگیزی گریستند. حالا مایکروسافت با اختراعات ثبت شده نوکیا، خدمات نقشه برداری آن و 32000 کارمند شانس حضور قدرتمند در بازار تلفن همراه را از طریق گوشی های سری لومیا و آشا خواهد داشت.

البته در توضیح دلایل این خرید برخی نظریه پردازان مشتاق به توطئه و دسیسه اعلام کردند که این تصمیمی از سمتStephen Elop مدیر عامل نوکیا بود و نظریه پردازان دیگری هم معتقد بودند که نوکیا پیش از این معامله درصدد فسخ قرارداد و آزاد سازی ویندوز فون بود در چنین شرایطی مایکروسافت هیچ گزینه دیگری جز خرید تنها کشتی حامل ویندوز فون نداشت.

خرید Nest Labs

9- Google کمپانی Nest Labs را به مبلغ 3.2 میلیارد دلار خریداری کرد.

چه کسی در جهان احتمال می داد که گوگل به عنوان مالک بزرگترین موتور جستجوی جهان بخواهد مالک ترموستات ها یا سنسورهای آشکار ساز دود کمپانی نست لب شود. به نظر شما محصول بعدی گوگل چه خواهد بود؟

تونی فادل (Tony Fadell) خالق آی پاد یکی از بنیانگذاران نست لب است. هدف او تبدیل خانه های عصر حاضر به خانه های فوق هوشمند است. وقتی به اعتقاد و سیر خط فکری محصولات گوگل را دنبال کنیم در می یابیم گوگل اعتقاد دارد بر اینکه تکنولوژی باید در خدمت مردم باشد تا بوسیله آن مردم بر تمام اجزای زندگی خود تسلط یابند این خرید را چندان بی ربط و دور از ذهن نخواهیم یافت چون هدف نست لب دستیابی به یک واقعیت است واقعیتی که در آن تمام بخش های خانه شما بطور هوشمند در تعامل با شما یاد می گیرند و آنگاه برای رضایت خاطر شما تصمیم می گیرند. واقعیتی هیجان انگیز و شاید هم وحشتانک ...

 
خرید quest

10- DELL نرم افزار  Quest را به مبلغ 2.4 میلیارد دلار خریداری کرد.

پس از اختصاص جایگاه اول لیست مان به دل با خرید EMC، حالا جایگاه دهم لیست ما نیز به این کمپانی با خرید نرم افزارQuest تخصیص می یابد. نرم افزار Quest پرچم دار نرم افزار های ارائه راهکارهای سازمانی از جمله مدیریت پایگاه داده، حفاظت از داده ها، مدیریت ویندوز سرور و همچنین مدیریت هویت و دسترسی است. اما با توجه به کاهش فروش رایانه های شخصی به عنوان هسته مرکزی محصولات دل، این خرید هوشمندانه دل با پیش دستی بر رقبایش و با مبلغ 2.4 میلیارد دلار قابل تحسین است.

شرکت دل امیدوار به فروش سالانه 1.2 میلیارد دلاری از طریق فروش نرم افزار های تجاری اش با کمک 3850 کارمند و 60 دفترش در 23 کشور جهان است. دل همچنین گزارش کرده است که در 4 سال گذشته 19 قرارداد  به مبلغ 1.2 میلیارد برای خرید کمپانی هایی چون شرکت ارائه دهنده راه حل های حفاظت ذخیره سازی، شرکت ارائه دهنده راه کارهای شبکه و امنیت داده و ... منعقد کرده است.

خرید Tumbler

11- Yahoo سایت  Tumbler را به مبلغ 1.1 میلیارد دلار خریداری کرد.

زمانی که ماریسا مایر در ماه ژوئیه، 2012 به یاهو پیوست شروع کرد به سنت شکنی در خرید های یاهو و خرید استارتاپ هایی از جمله Rockmelt، Aviate و وبلاگ Tumblr با یکی از با بزرگترین برچسب های قیمتی یعنی 1.1 میلیارد دلار . تا کنون هیچ نشانه ای از کم کردن سرعت رشد Tumblr نشان داده نشده است. جایی که منزل گاه 173.4 میلیون وبلاگ است و در حال حاضر بالغ بر 80 میلیارد پست در آن گذاشته شده است. Tumblr در واقع سرویس یاهو به نسل جوان است. با وجود عدم بازدهی درخور Tumblr در بخش درآمدی اما این موضوع با استراتژی درآمد زایی از طریق تبلیغات در آینده و با مدیریت ماریسا مایر به همین نحوه نخواهد ماند.

البته یکی از چالش های یاهو در مسیر درآمد زایی اش از Tumblr تعیین استراتژی چگونگی درآمد زایی از طریق تبلیغات بطوری است که به تجربه کاربری کاربران لطمه ای وارد نشود. که بررسی راه حل هایی که در آن کاربران بدور از هر گونه تبلیغات مزاحم جذب تبلیغات هایی شوند  که به آنها علاقه مند اند در دستور کار قرار دارد.

 خرید اینستاگرام

12- Facebook اپلیکیشن  Instagram را به مبلغ 1 میلیارد دلار خریداری کرد.

زمانی که فیس بوک اپلیکیشن اشتراک گذاری عکس اینستاگرام را به مبلغ یک میلیارد دلار خریداری نمود این سوال پیش آمد که آیا استراتژی فیس بوک درست است؟ در هر حال فیس بوک هم همانند گوگل به جای جذب استعداد ها و خلق محصول به خرید استارتاپ های موفق یا آینده دار از چپ و راست می پردازد. بگونه ای که اخبار آن همه را در شناخت استراتژی محصولات فیس بوک سردر گم خواهد کرد درست مانند گوگل. خیلی ها هم این خرید را همانند اسنپ چت تجربه ای شکست آور خواندند. اما رشد 23% بازار اینستاگرام یک سال بعد از این خرید یعنی در سال 2013 به تمام این حرف و حدیث ها خاتمه داد و امروز اینستاگرام با بیش از نیم میلیارد کاربر یکی از بزرگترین شبکه های اجتماعی دنیا است که روزانه بیشتر از 95 میلیون عکس روی آن شیر شده و نزدیک به 4.3 میلیارد لایک در آن صورت می گیرد.

منبع : Skillema.ir