1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00
شش مهارت عنکبوت در موفقیت کسب و کار

یک روز صبح زود در مزرعه‌ام نظرم به عنکبوتی جلب شد که در تارهای خود پیچ و تاب می‌خورد و در ژالۀ صبحگاهی می‌درخشید.  طی چند روز بعد، شروع به تماشای عنکبوت و یادداشت‌برداری در این خصوص کردم که چگونه حرکات و رفتارهای او می‌توانند به طرز برخورد ما در کسب‌وکار و زندگی‌های شخصی‌مان کمک کنند. شش مهارت مهم توسط این عنکبوت خردمند آشکار گشتند که در ادامه به آن می پردازم.


تار مستحکمی بسازید که بتواند وسیلۀ بقای شما را فراهم سازد

اگر تار شما به خوبی بنا شده باشد، می‌توانید در برابر بادها، باران‌ها و طوفان‌های کاری مقاومت کنید. ولی اگر مهارت‌های لازم را نداشته باشید و برای خلق یک محیط انعطاف‌پذیر و مستحکم تلاش نکنید، به تلاطم و چرخش خواهید افتاد و در بدترین حالت نیز از بین خواهید رفت. انجام سرسری کارها و تکمیل نکردن مهارت و دانشتان راهی به سوی موفقیت نخواهند برد. تکیۀ شما باید بر روی غرایز و تجاربتان باشد. لذا توازنی میان این دو ایجاد کنید تا بتوانید محیطی پایدار خلق کنید.

فراتر از تمامی انتظارات صبور باشید
یک عنکبوت با صبوری منتظر وعدۀ غذایی بعدی‌اش می‌نشیند. گرچه تار قوی و استراتژیکی را می‌تند، با این حال، مقداری شانس نیز در این راستا دخیل است. اگر تار قوی نباشد، شانس او فرار خواهد کرد. با این حال، زمانی که حشرۀ مورد نظر وارد تار می‌شود، عنکبوت بر روی شانس خود پریده و هرگز دو بار فکر نمی‌کند. او بدن شکارش را تکه‌تکه می‌کند و حداکثر استفاده را از آن می‌برد. صبوری هنر اوست و نکته‌ای است که چیزهای زیادی می‌توانیم از آن بیاموزیم.

انرژی خود را برای برداشتن قدم‌های بزرگتر نگاه دارید
زمان‌های خوب و بد در هر تجارتی وجود دارند که در آنها وارد چرخه‌های آشفتگی و رکود می‌شویم. پیش‌بینی بازار و نیروهای رقابتی دشوار می باشد و مقاومت در برابر آنها گاهی غیرممکن است. در چنین زمان‌هایی باید بتوانید قوی باقی بمانید و هراسان نشوید. استراحت کنید، امور را مجدداً سازماندهی کنید، از خودتان مراقبت کنید، و از واکنش بیش از اندازه پرهیز کنید. زمانی که فرصت عظیمی پیش می‌آید، متمرکز شوید و از آن استفاده کنید. چابک و کنشگر باشید و هنگامی که فرصت خود را نمایان ساخت، آن را به چنگ آورید. خشکسالی‌ها و سیل‌ها همواره در زندگی وجود دارند و شما باید برای هر دو آماده باشید.

با تمام توان ثابت‌قدم بمانید 
درست هنگامی که احساس آسودگی می‌کنید و فکر می‌کنید که همه‌چیز طبق روال پیش می‌رود، طوفان سهمگینی ممکن است وزیدن گیرد. اگر تار مستحکمی در مکان مناسب ساخته باشید، در برابر غیرقابل‌پیش‌بینی‌ترین آب‌وهواها و حتی طوفان‌های سهمگین هم می‌توانید بایستید. بر تجارب، اراده و عزم راسخ خود تکیه کنید و ثابت‌قدم بمانید. به خاطر داشته باشید که این نیز می‌گذرد. لذا چنانچه سازمان‌دهی اولیۀ خود را سالم نگاه دارید، از عهدۀ آن نیز برخواهید آمد.
  

زمانی که به نتیجۀ دلخواه نمی‌رسید، ناامید نشوید
گاهی اوقات معاملۀ کاری یا فروش بزرگ در چنگ ماست و آمادۀ نوشیدن شهد موفقیت هستیم. تیم ما پرانرژی و عهده‌دار امور است. با این حال، ناگاه همۀ امور از کنترل خارج می‌شوند. تماس‌ها به نتیجه نمی‌رسند، مشتریان تصمیم خود را عوض می‌کنند، بودجه‌ها قطع می‌شوند، داروغۀ جدید از راه می‌رسد، و تصمیم‌گیرندگان عوض می‌شوند. اینجا همان جایی است که ما باید از عنکبوت درس بگیریم. ممکن است که پیروزی این بار از چنگالش فرار کند، ولی او باید اراده و عزم صبر کردن را داشته باشد تا فرصت بعدی از راه برسد.

زمانی که شبکه و دنیایتان ویران می‌شود، سریعاً آن را بازسازی کنید 
گاهی‌اوقات هرچقدر هم که شبکۀ شما قوی باشد، باز هم ممکن است کارها به یکباره خراب شوند. در چنین مواقعی دلسرد نشوید. آموزگار عنکبوتی‌مان می‌گوید که شما دانش و منابع لازم برای بازسازی را در اختیار دارید. لذا با تکیه بر خرد و اعتمادبه‌نفس خود سریعاً به بازسازی بپردازید. از اشتباهات گذشته درس بگیرید تا دفعه بعد بتوانید کار مزبور را بهتر انجام دهید.


متشکرم شارلوت، «عنکبوت خردمند» یا هر چیز دیگری که هستی.

منبع: www.forbes.com